Különböző tiltójelzések egy strandon
Fotó: Shutterstock

A világ legfurcsább törvényei néha nevetségesek, máskor egészen betarthatatlanok

Nevetséges, meglepő, érthetetlen – íme, a világ legfurcsább törvényei!

Ha idegen országba utazunk, sok olyan kulturális különbséggel találkozunk, amelyek talán meglepőnek tűnhetnek: különleges ételek, a miénktől teljesen eltérő szokások, nem mindennapi ünnepek és olyan viselkedési szabályok, amik számunkra tökéletesen ismeretlenek. Ilyenek lehetnek egy-egy ország különös törvényei, amelyek gyakran teljesen érthetetlenek, már-már nevetségesek, mégis, ha megszegjük őket, komoly büntetéssel kell számolnunk.


1. Milánóban törvény írja elő a mosolygást – kivéve kórházakban és temetéseken

Minden idők egyik legfurcsább törvénye a turisták között igazán népszerű Milánóban van érvényben, ráadásul az osztrák-magyar monarchia idejéből származik – írja a The Lawyer Portal. Andrea Santangelo történész szerint a település egykori politikusa, Luigi Fabio javasolta, hogy foglalják törvénybe a kötelező mosolygást.

A jogszabály hivatalosan csak és kizárólag kórházakban és temetéseken engedi a szomorkodást, mindenhol máshol muszáj mosolyogni.

Természetesen senki nem kap büntetést azért, ha szomorkás arccal vonul végig Milánó utcáin, a törvényt már rég nem tartják be, de hivatalosan még vissza sem vonták azt.

Ezt is olvasd el! Milliós büntetést is kaphatunk, ha ezeket a dolgokat elhozzuk az erdőből

2. Skóciában kötelező bárkit beengedni a házunkba, ha a fürdőnket akarja használni

Az 1800-as években olyannyira komolyan vették a skótok a vendégszeretetre vonatkozó szabályokat, hogy különböző törvényeket is alkottak annak érdekében, hogy minél barátságosabbnak tűnjenek. Ezek közül az egyik az úgynevezett „WC-törvény”, amelynek értelmében,

ha bármilyen idegen kopogtat be hozzánk azzal a céllal, hogy szeretné használni a mosdónkat, a törvény ereje kötelez bennünket arra, hogy beengedjük az illetőt.

Nyilvánvalóan ezt a szabályozást sem tartják ma már be, de papíron még érvényben van.

3. Szingapúrban tilos a rágózás bármilyen formája

R\u00e1goz\u00f3 n\u0151

Szingapúrban a tisztaság miatt tiltották be a rágózást

Photo by Quinten de Graaf on Unsplash

Hosszú évek óta a világ egyik leggyorsabban fejlődő városállama Szingapúr, amely lassan jobban hasonlít egy jövőbeli film díszleteire, mint egy valóságos városra. Ehhez képest mégis nagyon komoly, már-már középkori törvények uralkodnak egyes területeken: ezek közül a legmeglepőbb a rágózásra vonatkozik: az 1995-ben elfogadott „Anti-rágózási szabályozás” értelmében a helyi lakosoknak tilos rágózni.

A törvényt a helyi vezetők azzal indokolták, hogy ezzel tisztábbak és rendezettebbek maradnak az utcák, ami a Szingapúrról készült képeket elnézve, sikerült is.

Azoknak, akik megszegik ezt a szabályt, akár több millió forintos pénzbüntetés, legrosszabb esetben pedig börtönbüntetés is járhat.

4. Velencében törvény tiltja a galambok és sirályok etetését

Úgy tűnik, az olaszországi Velence vezetése az utóbbi időben nagyon komolyan veszi a különböző turisztikai szigorításokat. Bevezették a turistákra kiszabott adót, limitálták, hogy hányan látogathatnak egy nap a városba és még a galambokkal és a sirályokkal kapcsolatban is hoztak egy különös törvényt.

Ez is érdekelhet! Zűrös törvények – Jogi szabályozás a Földön innen és túl

N\u0151 galambokkal a karj\u00e1n

Velencében a galambok és sirályok etetése is tilos

Photo by Vlada on Unsplash


E szerint ugyanis tilos bármivel etetni ezeket az állatokat, aki ezt a szabályt megszegi, az 25 és 500 euró közti büntetést kaphat. Ez átszámolva 10 és 500 ezer közötti pénzbírságot jelent. A helyiek azzal indokolják a szigorú szabályozást, hogy az állatok kórokozókat terjesztenek, rontják a város látképét és gyakran ellopják az éttermekben ülő emberek ételeit is.

5. Abu Dzabiban illegális koszos autóval közlekedni

Az Arab Emirátusok fővárosában különösen nagy figyelmet szentelnek annak, hogy milyen képet mutatnak magukról az odaérkező turistáknak. Épp emiatt kínosan ügyelnek arra is, hogy mindig a lehető legnagyobb tisztaság, rend és luxus várja a városba érkezőket. Emiatt pedig törvényileg szabályozzák, hogy a helyi lakosoknak milyen gyakran és milyen alaposan kell letakarítaniuk a kocsijaikat.

Ha ugyanis koszos, poros járművet látnak a hatóságok, a vezetőt azonnal félreállítják és több százezer forintos bírságot rónak ki rá.

Arról nem is beszélve, hogy külön fizetni kell még azért is, hogy az eltulajdonított autót visszakaphassa a tulajdonosa.


A figyelmetekbe ajánljuk