Előfordulhat, hogy a japán állampolgárok 500 év múlva mindannyian ugyanazt a családnevet fogják viselni, hacsak nem változtatják meg hamarosan az erről szóló törvényt, írja a Guardian. A távol-keleti országban egyre többen szorgalmazzák az 1800-as évek óta érvényes szabályozás reformját.
Japánbana polgári törvénykönyv értelmében a házastársak az 1800-as évek vége óta nem használhatnak külön vezetéknevet. Bár a törvény nem tér ki arra, hogy a férj vagy a feleség nevét kell használniuk, az esetek 95 százalékában a nő változtatja meg leánykori nevét.
Egy friss tanulmány szerint – amelyet Hirosi Josida, a Tohoku Egyetem közgazdász-professzora készített – ha az ország vezetése továbbra is ragaszkodik ehhez, akkor 2531-ben már minden japán állampolgárt Szatónak fognak hívni.
Ez is érdekelhet! 4 japán legenda, amiben szokatlan helyeken kísértenek a szellemek
Josida elismerte, hogy előrejelzései feltételezéseken alapulnak, de hozzátette: az elképzelés lényege nem a pontosság volt, hanem az, hogy számokkal szemléltesse, milyen hatással van a jelenlegi rendszer a japán társadalomra.
A Szató már most is magasan vezeti a legnépszerűbb vezetéknevek listáját az országban: egy 2023. márciusi felmérés szerint a teljes lakosság 1,5%-át hívják így. A második helyen a Szuzuki áll.
Shibuya, Tokió (illusztráció)
Fotó: Shutterstock
Josida számításai szerint a Szató nevű állampolgárok aránya 2022 és 2023 között 1,0083-szorosára nőtt. Feltételezve, hogy ez az arány állandó marad, és nem változik a vezetéknevekre vonatkozó törvény, 2446-ban a japán lakosság mintegy fele, 2531-ben pedig már a 100 százaléka viseli majd ezt a nevet.
Más lenne azonban a helyzet, ha a japán kormány engedne a növekvő nyomásnak, és a házaspárok külön vezetéknevet használhatnának. Ha ez hamarosan bekövetkezne, Josida alternatív forgatókönyve szerint 2531-re a lakosság mindössze 7,96 százaléka viselné a Szató nevet.
Ajánljuk figyelmedbe! Máris megérkezett a világ legerősebb útleveleinek listája, Magyarország ismét előkelő helyen végzett