egy nyitott könyv egy koktél mellett egy kerti asztalon
A tavasz, ahogy azt megszokhattuk, idén is erős könyvtermést hozott magával, szép számban jelentek meg a hazai alkotók és a nemzetközi írók jobbnál jobb kötetei. Mi most a világirodalmi palettáról választottunk ki 4 frissen kiadott könyvet – hármat feltörekvő, még kevésbé ismert íróktól, egyet pedig a mágikus realizmus atyjától.

1. Caleb Azumah Nelson: Kis világok

A fiatal brit írónemzedék egyik legígéretesebb szerzőjének regényében egy délkelet-londonban felnövő ghánai fiú történetét követhetjük végig. Stephen, miután nem jut be a hőn áhított zeneművészeti iskolába, apja tanácsára inkább elkezd egy üzleti főiskolát – persze hamar rájön, hogy ez nem neki való, úgyhogy elmegy inkább séfnek.

A főzésben megtalálja a szenvedélyét, ennek azonban nem mindenki örül körülötte. A Kis világok egy rendkívül hatásos regény az apa-fiú kapcsolatok dinamikájáról és a közösség erejéről – sok-sok ghánai recepttel fűszerezve.

Caleb Azumah Nelson Kis vil\u00e1gok

Fotó: Magvető

2. ​Claudia Durastanti: Ismerős idegenek

Claudia Durastanti az egyik legeredetibb hangú fiatal olasz író. Önéletrajzi elemeket sem nélkülöző könyve egy különös család életébe enged bepillantást: az elbeszélő két hallássérült ember gyermekeként nő fel egy olasz faluban, illetve New Yorkban.

A családtagok közti kommunikációban mindennaposak a félreértések, és a szülők viharos kapcsolatára még a válás sem jelent megoldást – az önmagát kívülállónak érző lány pedig a könyvekhez és a zenéhez menekül. Az Ismerős idegenek egy kulturális utalásokkal átszőtt, egyedi hangú felnövéstörténet.

Claudia Durastanti Ismer\u0151s idegenek

Fotó: Magvető

​3. Maria Navarro Skaranger: Emily forever

A regény címszereplője, a 19 éves Emily egy oslói élelmiszerboltban dolgozik, és gyermeket vár drogdíler barátjától, Pablótól, aki egyszer csak szó nélkül kilép az életéből. Amikor Pablo rendőrségi ügybe keveredik, Emily-t is kihallgatják.

A lányt a különös elbeszélésmódnak köszönhetően a főnöke, az anyja vagy épp a kihallgatást vezető rendőrnő szemszögéből ismerjük meg. Az Emily forever egy empátiával és kellő humorral megírt látlelet a magányról és a küzdelmes hétköznapokról.

Maria Navarro Skaranger Emily forever

Fotó: Magvető

​+1: Gabriel García Márquez: Találkozunk augusztusban

Gabriel García Márquez eddig még sosem publikált kisregénye a világpremierrel egy időben jelent meg magyarul. A kötetben szereplő öt rövid történet egy Ana Magdalena nevű asszonyról szól, aki minden augusztusban elutazik édesanyja sírjához.

A Találkozunk augusztusban a vágy, a szabadság és az életöröm könyve – García Márquez 1999-ben kezdett el dolgozni rajta, ám az ötödik változat megírása után végül úgy döntött, hogy a könyv nem elég jó, ezért ,,meg kell semmisíteni.” Fiai most viszont mégis úgy döntöttek, hogy apjuk halálának tizedik évfordulóján publikálják a kisregényt.

Gabriel Garc\u00eda M\u00e1rquez Tal\u00e1lkozunk augusztusban

Fotó: Magvető


A figyelmetekbe ajánljuk