A jellegzetes filmes stílusáról ismert rendező a nemzetközi elismertséget a 438 perces Sátántangó (1994) című filmjével vívta ki, amelyért a Berlinalén díjazták – idézte fel a közleményt ismertető Variety.
A TIFF honlapján megemlítették még a rendező Werckmeister harmóniák című filmjét, amelyet 2000-ben Cannes-ban a Rendezők Kéthetében vetítettek, valamint A torinói ló (2011) című alkotását, amely a Berlinalén elnyerte a zsűri Ezüst Medve Nagydíját és a FIPRESCI-díjat is.
Ez is érdekelhet: 5 kihagyhatatlan magyar film az elmúlt évekből
Tarr Béla tavaly decemberben az Európai Filmdíjak átadásán megkapta az Európai Filmakadémia elnökének és igazgatótanácsának Tiszteletbeli díját, 2022-ben pedig a Kairói Filmfesztiválon tüntették ki életműdíjjal.
A torinói ló után bejelentette visszavonulását a filmkészítéstől, és azóta a következő filmes generációk nevelésével foglalkozik, mesterkurzusokat tart világszerte, és 2012-ben filmes iskolát is alapított Szarajevóban. A fesztivál honlapja arról is beszámolt, hogy a tokiói filmmustrán bemutatják azokat a rövidfilmeket, amelyek Tarr vezetésével készültek a rendező Fukusima prefektúrában idén februárban tartott legutóbbi mesterkurzusán.
Közönségtalálkozót is rendeznek majd Tarr Béla részvételével, akinek november 1-jén nyújtják át a TIFF életműdíját a tokiói díjátadó ünnepségen.
Sozo Icsijama, a TIFF programigazgatója a rendező pályafutását méltatva kiemelte, hogy
a hét és fél órás Sátántangó bemutatása az 1995-ös Tokiói Nemzetközi Filmfesztiválon filmtörténeti jelentőségű esemény volt, és a hagyományos filmes elbeszélésmódtól eltérő, egyedi stílusú film magával ragadta a fesztiválközönséget.
Olvasd el ezt is! 5 sikeres hollywoodi film, amit hazánkban forgattak
A Tokiói Nemzetközi Filmfesztivál a világ filmművészetéhez való jelentős hozzájárulása elismeréseként, filmrendezői és oktatói munkásságáért szeretné Tarr Bélának adományozni az életműdíjat
– fogalmazott a programigazgató.