Püspök Anita absztrakt festőművész

Van egy hely a József körúton, ahol a művészet és a kávé iránti szenvedély találkozik. Egy hely, ahova a városi nyüzsgéséből belépve kellemes és nyugodt légkör fogad. Püspök Anita festőművész-kávézótulajdonossal a 8. kerület új kulturális teréről, a kávézót és galériát ötvöző koncepcióról, valamint jövőbeli terveikről beszélgettünk, miközben természetesen a Hyggelig hangulatát meghatározó absztrakt festményei is szóba kerültek.


Püspök Anita festőművész több mint 35 éves művészi pályafutása során az ember és a természet kapcsolatát kutatja alkotásaiban. 1992 óta rendszeresen állít ki magyarországi és külföldi egyéni és csoportos kiállításokon. Absztrakt festményei számos galériában és magángyűjteményben megtalálhatóak itthon és a határokon túl, Olaszországtól kezdve Hollandián át egészen az Egyesült Államokig.

Nyár elején Hyggelig Specialty Cafe & Gallery néven nyitotta meg különleges koncepciójú galéria-kávézóját, amellyel egy új kulturális találkozási pontot szeretne létrehozni a 8. kerület szívében.

P\u00fcsp\u00f6k Anita Hyggelig Specialty Cafe & Gallery gal\u00e9ria-k\u00e1v\u00e9z\u00f3 J\u00f3zsefv\u00e1ros

Fotó: Karancsi-Albert Rudolf

Belvárosi, természetkedvelő, művész

„Budapesten születtem, az Oktogon és az Opera tengelyén nőttem fel. A művészethez és a természethez való vonzódásom egy része a családi hátteremből ered – mesél nyáron nyílt budapesti kávézó-galériája egyik asztalánál ülve a kezdetekről Anita. – Nagyapám építészmérnök volt, édesapám sokat rajzolt, édesanyám pedig varrt és különböző textilekből készített kreatív alkotásokat. Sokat jártunk múzeumokba és kirándulni is, de a természethez akkor kezdtem el igazán kötődni, amikor a szüleim hatéves koromban vettek egy telket Balatonkenesén: onnantól kezdve állandóan a kertben voltam, névről és kinézetről is ismertem a legtöbb növényt."

Anita nyolcéves volt, amikor édesapja Ausztriába disszidált. Négy évig nem találkozhattak, de apukája rendszeresen küldött neki fiataloknak szóló osztrák lapokat, amelyekben különböző poszterminták voltak. Kislányként ezeknek a posztereknek a nézőképei közül választotta ki kedvenceit, felnagyította őket, és teljesen színhelyesen megfestette őket. Ebből a tapasztalatból kiindulva édesanyja rajztanárt keresett neki, majd Kopek Rita festőművész iskolájába vitte el, ahonnan már egyenes út vezetett számára a művészet felé.

A belvárosi életben számomra mindig az elvágyódás volt a hangsúlyos, nem élveztem különösebben a nyüzsgést, a pörgést, a ritmust. Nem hagyott békén a tudat, hogy a természet közelében legyek, végül mégis a művészet vitt Kapolcsra
– eleveníti fel költözésének történetét Püspök Anita. 2010-ben nyitotta meg önálló galériáját, majd tizennégy éven át élt és dolgozott Kapolcson, a Művészetek Völgyében, ahol többek közt művészeti élménytáborokat is tartott gyerekeknek.

Új fejezet: vissza a gyökerekhez?

És hogy mi hozta vissza Budapestre Kapolcs után? „Leginkább az, hogy adni akarok. Maradhattam volna még éveken át a kis kapolcsi műtermemben, de fokozatosan alakult ki bennem a gondolat, hogy többre vágyom – osztja meg a visszatérés mögött álló indokokat a festőművész. –

Van egy erőteljes vizuális világom és művészeti felfogásom, amit át akartam helyezni a fővárosba, hogy nagyobb és erősebb legyen, és minél több emberhez eljuthasson, és átadhassam ezt a mondanivalót másoknak.

Kapolcsra is sokan ellátogattak hozzá, hogy az online tér helyett élőben lássák a munkáit, és személyesen találkozhassanak vele, ami különösen fontos volt Anita számára. A festményei 90 százaléka Budapesten vagy a környéken található, ezért is mutatott egyre több jel afelé, hogy itt nyisson saját galériát, ahol közvetlen kapcsolatban lehet a művészete iránt érdeklődőkkel, beszélgethessen velük, kialakuljon köztük egy közvetlenebb viszony.

\u200bP\u00fcsp\u00f6k Anita besz\u00e9lget egy \u00e9rdekl\u0151d\u0151vel a gal\u00e9ria-k\u00e1v\u00e9z\u00f3j\u00e1ban

Püspök Anita beszélget egy érdeklődővel a galéria-kávézójában

Fotó: Lovas Csaba

Kávé és művészet, ha találkozik

A budapesti tér megnyitásával kapcsolatos álmok és tervek 2024 elején kezdtek átlépni a megvalósítás fázisba. Ahogy megszületett az ötlet, hogy a művészet és a kávé tökéletes párosítást alkothat, elkezdődött a helykeresés folyamata, amelynek eredményeként megtalálták a József körúti üzlethelyiséget, ami korábban patika volt, legutóbb pedig egy bár működött itt. Két hónap alatt felújították a teret, július elsején pedig meg is nyílt a Hyggelig Specialty Cafe & Gallery.

A kávézót többéves barista tapasztalattal a hátuk mögött Anita lánya, Csenge és a barátnője, Eszter vezetik. Közösen alakították ki a vizuális megjelenést, a logót, a koncepciót.

Hasonló a hozzáállásunk: ők a kávéval, én a festményeimmel varázsolok – meséli a művész. – Mindannyian beletesszük a szívünket-lelkünket, amely átszövi a hely hangulatát és szellemiségét.
P\u00fcsp\u00f6k Anita Hyggelig Specialty Cafe & Gallery gal\u00e9ria-k\u00e1v\u00e9z\u00f3 J\u00f3zsefv\u00e1ros

Fotó: hyggeligcafe.art

Csak hetekkel a megnyitás után derült ki számukra, hogy a galéria-kávézó kombináció hazai és nemzetközi viszonylatban is egyedinek számít, nem találtak hasonló példákat. Egy olyan közösségi tér létrehozása volt a céljuk, ahol személyes találkozásokra, beszélgetésekre, valamint különböző kulturális programokon (könyvklubokon, felolvasóesteken, művészeti workshopokon) való részvételre is lehetőség nyílik, ezzel azt is segítik, hogy a művészet egyre több vendégük számára a mindennapok részévé váljon.

P\u00fcsp\u00f6k Anita Hyggelig Specialty Cafe & Gallery gal\u00e9ria-k\u00e1v\u00e9z\u00f3 J\u00f3zsefv\u00e1ros

Fotó: Karancsi-Albert Rudolf

Sokszínűség és nyugalom a város forgatagában

A letisztult és otthonos enteriőrrel a skandináv életstílus nyugalmát szeretnék elhozni Budapest szívébe. (A nevükben szereplő „hyggelig” dán szó a meghittség és a jóllét érzését takarja.) A nagy belmagasságú, tágas és egyben mégis zegzugos tér meghatározó elemei Püspök Anita rendszeresen frissülő, sokszínű festményei.

Az első hivatalos kiállítás, a Sand-Time-Transit megnyitóját szeptember 20-án tartották. Az itt bemutatott képek még főként a művész kapolcsi műtermében készültek, és a természeti közeg inspirációit őrzik, most azonban a városi közegben találtak új otthonra.

Fotó: Lovas Csaba

A Sand-Time-Transit kiállítás megnyitója

Bővülő terek: kiállítás és vásár novemberben

Novemberben a komplex térben (amelynek művészeti szekciója A.P. Art Gallery néven fut) két új helyszínt avatnak fel. A földszinti rész egy alagsori kiállítóhellyel egészül ki, amely Twenty Art Steps névre hallgat majd (mivel húsz lépcsőfok vezet lefelé a központi részből).

Itt nyílik majd november 7-én Püspök Anita és Dávid Norbert közös kiállítása, a Calypso, amelynek alaphangját a folytonos útkeresés és a természetközeliség adja meg.

„Amikor elkezdtem foglalkozni a görög mitológiából ismert nimfa, Calypso történetével, éreztem, hogy ez egy rendkívül lényeges téma számomra, amely rengeteg kibontásra váró kérdést rejt. Ehhez vissza kellett utaznom az időben, és saját élményeimhez visszanyúlva keresni az összefüggéseket – vezet be a kiállítás hátterébe Püspök Anita. – A Calypso barlangjában álló szövőszék indított el és szimbolizálja az utamat, a vizuális narratívámat. Személyes történeteimen keresztül keresek kapcsolódási pontokat a női identitás kihívásaihoz.”

A december 5-ig látogatható kiállítást követően más, hasonló értékeket valló művésznek is szeretnének majd bemutatkozási lehetőséget biztosítani a galériában.

Artspace nevű földszinti terükben pedig november 7. és 30. közt Natura Flow címmel kortárs iparművészeti kiállítást és vásárt rendeznek, ahol a meghívott hazai tervezők természet ihlette alkotásain keresztül az organikus dizájn kerül fókuszba. A Natura Flow célja, hogy teret adjon azoknak az alkotásoknak, amelyek a természet formáiból, színeiből és textúráiból merítenek ihletet, és a fenntarthatóság, valamint az innovatív tervezői szemlélet érvényesül bennük. Bútorok, ékszerek, divathoz kötődő és lakberendezési tárgyak különleges kollekciója várja azokat, akik szeretnék megtapasztalni, hogyan jelenhet meg a természet esszenciája a dizájn világában.


A figyelmetekbe ajánljuk