Tavaly fogták el a galambot Mumbai-ban. Mostanra bebizonyosodott, hogy nem titkosszolgálati akció keretében érkezett Indiába.
2023 májusában gyanús dologra lettek figyelmesek a mumbaii hatóságok: a város egyik kikötőjének közelében találtak egy galambot, melynek jelölőgyűrűin kínai felirat volt olvasható.
A nyomozók azt hitték, a madarat Kínából küldték, hogy Indiában kémkedjen.
Noha elsőre nevetségesnek tűnhet a feltételezés, a történelem során számos alkalommal láttak el hasonló feladatot galambok.
Nagy-Britannia mind az első, mind a második világháborúban használt postagalambokat, amelyek fontos üzeneteket kézbesítettek a front és a hátország között.
Ez is érdekelhet: Kiszivárgott dokumentumok alapján kémkedéssel vádolják a Huaweit
Közülük Gustav, a Brit Királyi Légierő galambja volt a leghíresebb.
Gustav egyike volt annak a hat galambnak, amelyet a Légierő bocsátott Montague Taylor, a Reuters hadi tudósítójának rendelkezésére. A normandiai partraszállás napján Gustav kapta a megtisztelő feladatot, hogy a Taylor által írt tudósításokat eljuttassa Angliába.
Már az ókorban is ismert volt, hogy a galambok alkalmasak hasonló feladatok ellátására. A perzsa királyi udvarban is tartottak hadi galambokat, de Julius Caesar is használta őket.
Talán egy kém is megbújik a képen látható galambok között.
Photo by Zac Ong on UnsplashA francia-porosz háborúban is szerephez jutottak: az ostromlott párizsiak galambok segítségével igyekeztek kommunikálni a külvilággal – a poroszok azonban hamar rájöttek a megoldásra és sasokkal vadásztatták le azokat.
Arra is volt már példa, hogy hadi galambok kitüntetésben részesültek a háború után – egyszóval nem volt teljesen elrugaszkodott az indiai hatóságok feltételezése.
Lopakodó galamb.
Photo by sanjiv nayak on UnsplashAzonban a Mumbai-ban talált galamb, mint azóta bebizonyosodott, nem a kínaiaknak akart kémkedni. A jelölőgyűrűin talált kínai betűknek ennél sokkal prózaibb a magyarázata: a hatóságok egy tajvani versenygalambot fogtak el, amely megszökött tulajdonosaitól.
A madár a szabadság reményében repült tehát Indiába, de elszámította magát: nyolc hónapig tartották fogságban, de végül bizonyítást nyert ártatlansága.
Ezt is figyelmedbe ajánljuk: Beépülni és kitartani a végsőkig – a történelem 5 leghíresebb kéme
A rendőrség a pórul járt galambot környezetvédőknek adta át, akik nemrég visszaengedték azt a természetbe.
A jövőben alighanem messziről elkerüli Indiát…