David Lynch

David Lynch 5 kihagyhatatlan, időtálló filmje

2025. január 16-án, 78 éves korában hunyt el a legendás rendező, David Lynch. Filmjeit lehet szeretni vagy utálni, ám a filmművészetre gyakorolt hatása megkérdőjelezhetetlen. Karrierjét leginkább a kísérletezés, valamint a határok feszegetése jellemezte. Habár elsősorban a kilencvenes években bemutatott Twin Peaks miatt vált ismertté, most megmutatjuk néhány megkerülhetetlen filmjét, amit legalább egyszer – de inkább többször – mindenkinek látnia kell.


Kék bársony

A Kék Bársony elkészítésére hosszú éveket kellett várnia Lynch-nek, ugyanis a legtöbb stúdió explicit tartalma miatt visszadobta a forgatókönyvet. 1986-ban végül bemutatták Laura Dern, Kyle MacLachlan, Isabella Rossellini és Dennis Hopper főszereplésével. A Kék bársonyban már felismerhetjük a rendező jellegzetes szürrealista stílusát, melyet egyedülálló módon a film noir, valamint a horror elemeivel vegyít. A történetről elöljáróban csak annyit mondunk, hogy Kyle MacLachlan egy egyetemistát alakít, aki, miután visszatér az észak-karolinai otthonába, egy levágott fület talál.

A sötétség útja – Mulholland Drive

2001-ben mutatták be a misztikus filmdrámát, melyből a rendező eredetileg sorozatot szeretett volna készíteni. A film Lynch stílusához illően rendkívül szövevényes, bizarr, nyomasztó, egyben erotikus hangulatával tapasztja oda a nézőt a képernyő elé. Naomi Watts egy feltörekvő színésznőt alakít, aki összebarátkozik egy autóbaleset miatt amnéziás nővel. Egy simlis filmrendező felfigyel rájuk, akiről később kiderül, hogy maffiózók fenyegetik.

Radírfej

Nem maradhat le a listáról Lynch első független nagyjátékfilmje, ami beindította hollywoodi karrierjét. 1977-ben mutatták be, ám szürrealista, groteszk elemei miatt gyorsan lekerült a mozik kínálatából. A hetvenes évek végén azonban egyre népszerűbbé váltak az „éjféli vetítések“m amikor a mozik a független filmek közül is a furcsább címeket játszották le kései időpontokban. A Radírfejre rengeteg ilyen jegyet váltottak, emiatt pedig Hollywoodban is felfigyeltek a rendezőre.

Veszett a világ

Lynch filmográfiáját bogarászva ki lehet szúrni egy-egy műfaji filmet. Jó példa erre a Veszett a világ: a Laura Dern és Nicolas Cage főszereplésével készült, nem éppen hétköznapi szerelmi történet 1990-ben elnyerte a cannes-i filmfesztivál Arany Pálma-díját. A cselekmény Ripley tengerész mindennapjait kíséri nyomon, aki, miután kiszabadul a börtönből, találkozik barátnőjével, Lulával. Elhatározzák, hogy Kaliforniába szöknek, amivel Ripley megszegi a feltételes szabadlábra helyezésnek szabályait.

Dűne

2024-ben jelent meg a Denis Villeneuve által rendezett Dűne második része, ám azt az új feldolgozás rajongói közül nem mindenki tudja, hogy David Lynch volt az első, aki (még 1984-ben) filmre vitte Frank Herbert klasszikus regényét. A két alkotás teljesen más képi világgal rendelkezik, így gyakorlatilag lehetetlen őket összehasonlítani, bár Lynch egyszer a saját Dűne-feldolgozását totális kudarcnak nevezte. A film alapvetően kevésbé komoly, inkább szórakoztató utazás a sci-fi világába, Kyle MacLachlan főszereplésével.

A figyelmetekbe ajánljuk