A popkultúra egyik legrejtélyesebb és legtragikusabb fenoménja az úgynevezett 27-esek klubja – a csoport olyan hírességeket, művészeket foglal magába, akik megrázó módon mind 27 éves korukban hunytak el. Az évek során több ikonikus zenész és művész vált a szomorú klub tagjává, akik karrierjük csúcsán, erejük teljében távoztak.
Kurt Cobain (1967–1994)
A minden idők egyik legtöbb albumát eladó zenekar, a Nirvana frontembereként Cobain a 90-es években az egyik legnagyobb sztárnak számított. Ő volt az, aki világszerte ismertté és kedveltté tette a grunge stílust: tinilányok milliói rajongtak a zenekarért és egy emberként utálták Cobain párját, Courtney Love-ot.
Ezt is olvasd el! Művészet és generációk találkozása: mit üzen a korunk?
A zenész – saját elmondása szerint is – hosszú ideje küzdött depresszióval és drogfüggőséggel, míg végül 1994. április 8-án a saját otthonában fejbe lőtte magát. Egy búcsúlevelet is hagyott maga után, a barátai pedig utólag azt állították: csak idő kérdése volt, hogy Cobain története mikor ér tragikus véget.
A siker számára olyan volt, mint egy vastag, áttörhetetlen fal, amivel nem tudott mit kezdeni. Egyértelmű volt, hogy egy idő után már csak lefelé vezet az útja
– idézi a History a zenész egykori barátját, Greg Sage-et.
Amy Winehouse (1983–2011)
Amy Winehouse
Fotó: Featureflash Photo Agency / Shutterstock.com
Az angol énekesnő különleges hangjával egy pillanat alatt vált világszerte ismertté, ráadásul úgy, hogy mindeközben sikerült önazonosnak maradnia. Winehouse a berobbanását követően két végén égette a gyertyát: folyamatosan ivott és a keményebb kábítószereket sem vetette meg.
A Back to Black című albumával aztán akkora sikert aratott, amekkorával már nem tudott megbirkózni. Hiába kérlelték a családtagjai és a barátai, hogy forduljon szakemberhez, Amy erről hallani sem akart.
Halála után Londonban szobrot állítottak a tiszteletére
Fotó: Eyesonmilan / Shutterstock.com
A különleges hangú énekesnő végül 2011 júliusában alkoholmérgezés következtében hunyt el londoni otthonában. Halála után Londonban szobrot állítottak a tiszteletére.
Jimi Hendrix (1942–1970)
Hendrix igazi polihisztornak számított a maga idejében: gitározott, énekelt és dalokat szerzett, így nem csoda, hogy a mai napig a rockzene történetének egyik legnagyobb tehetségeként tartják számon.
Hendrix forradalmasította a gitárjátékot egyedi technikáival és pszichedelikus hangzásvilágával. Annak ellenére, hogy aktív karrierje mindösszesen négy évig tartott, zenéjének, hangzásvilágának a hatása ma is érezhető.
Még több érdekesség! A 65 éves korában elhunyt Val Kilmer 5 legjobb filmje, amit egyszer mindenkinek látnia kell
1970 szeptemberében, Londonban hunyt el gyógyszer-túladagolás, majd az azt követő fulladás következtében.
Janis Joplin (1943–1970)
Az amerikai énekesnő a rock és blues műfajában vált legendává, különösen érzelemdús hangja és karizmatikus előadásmódja miatt. A 60-as évek lázadó kultúrájának egyik meghatározó alakja volt, de fiatal kora óta küzdött függőségeivel. Ezt sosem tagadta, sőt sokak szerint épp ez tette a művészetét halhatatlanná.
1970 októberében, heroin-túladagolás következtében hunyt el Los Angelesben, mindössze két héttel Hendrix halála után.
Jean-Michel Basquiat (1960–1988)
Az amerikai művész a 80-as évekbeli New York egyik legmeghatározóbb alakja volt, aki graffitizéssel kezdte karrierjét. Festészetében a neo-expresszionizmus és az utcai művészet találkozott, egyedi stílusában harsányan jelentek meg a társadalmi igazságtalanságok, a rasszizmus és az identitás kérdései.
Ez is érdekelhet! Régen voltál színházban? Áprilisra ezt a 4 előadást ajánljuk!
Rövid élete alatt hatalmas hírnévre tett szert, és olyan művészekkel dolgozott együtt, mint Andy Warhol.
1988 augusztusában, 27 évesen, heroin-túladagolás következtében hunyt el New York-i lakásában.
Művészete azonban azóta is inspirálja az új generációkat, a munkáit pedig ma is dollármilliókért árverezik el.