A lelassult életmód pozitív velejárója, hogy programok híján több időnk van könyveket a kezünkbe venni. Íme, három remek olvasnivaló a májusi megjelenések közül.
Deborah Feldman: Unortodox – A másik út
Libri Könyvkiadó
Sokféle formája van a bezártságnak, az egyikről szól Deborah Feldman nagy port kavart könyve is, amely egy, a külvilágtól mereven elzárkózó brooklyni zsidó közösségbe enged bepillantást. Deborah szigorú szabályok között nevelkedett, nem tanulhatott és csupán 17 éves volt, amikor férjhez adták a családja által kiválasztott férfihez. A lány, bár egész életében erre a szerepre készült, nem bírta sokáig a működésképtelen házasságot és az elnyomást, első gyermeke megszületése után pedig eldöntötte: elhagyja az egyetlen közösséget, amit egész életében ismert és Berlinben kezd új életet. A könyv alapján minisorozat is készült, amely Unortodox címmel már látható a Netflixen.
Elena Ferrante: A felnőttek hazug élete
Park Könyvkiadó
A Nápolyi-regények titokzatos szerzője, aki mai napig nem fedte fel valódi kilétét, újabb történettel rukkolt elő, amely ezúttal is a dél-olasz városban játszódik. A felnövéstörténet középpontjában ezúttal Giovanna áll, az írónő korábbi főhőseivel ellentétben nem Nápoly szegénynegyedében, hanem egy értelmiségi-polgári családban él, de ebben a környezetben is megküzd a maga démonaival. A szabadszájú kamaszlány értetlenkedve áll szülei válása és úgy általában a felnőttek világa előtt.
Mario Escobar: A sárga csillag gyermekei
Kossuth Kiadó
Két kisgyermek, Jacob és Moses 1942 augusztusában, a németek megszállása idején Párzsban tartózkodik a nagynénjüknél, míg szüleik biztonságos helyet keresnek a családnak. Mielőtt azonban újra együtt lehetne a család, a városban megkezdik a zsidók összegyűjtését és deportálását. A fiúk tudják, hogy menekülniük kell, ha életben akarnak maradni, ezért minden veszéllyel dacolva útra kelnek, hogy megtalálják a szüleiket. Inspiráló történet a kitartásól és a családi összefogásról a 20. század legsötétebb időszakában.