Az ilyen szélsőséges körülmények között élő, ráadásul rengeteg élőlény felfedezése óriási meglepetés, és megmutatja, hogy az antarktiszi tengeri élet mennyire egyedi és különleges"
– nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, David Barnes, a British Antarctic Survey tengerbiológusa.
Meglepő, a rengeteg bizonyíték, a legtöbb állatfaj mikroalgákkal (fitoplankton) táplálkozik, ám ebben a környezetben nem élnek növények vagy algák. A nagy kérdés így tehát az, hogy ezek az állatok mégis hogyan élnek és szaporodnak?
A kutatócsoport egyébként 49 különböző nemzetségből 77 fajra bukkant, köztük a szablya alakú Melicerita obliqua és a szerpulid férgek, mint például a Paralaeospira sicula.
Ezek az élőlények mind szuszpenziós táplálkozók – egy helyben ülnek, és tollas csápjaikkal szerves anyag részecskéket ragadnak ki a körülöttük áramló vízből – , ami azt jelenti, hogy valamilyen táplálékforrásnak, például napfénytől függő algáknak kell bejutniuk a jégtakaró alá.
Ez pedig elég meglepő, tekintve, hogy az ehhez legközelebbi nyílt vízforrás 9,6 kilométerre van. Korábbi kutatások pedig még beljebb is találtak életet a nagyobb jégtáblákon, például a Ross- és a McMurdo-jégtáblákon.
És annak ellenére, hogy legalább évezredek óta állandó sötétség van, az életet még 700 km-re a jégtábla peremétől is megfigyelték.