Svájci kutatók egy táblagépes alkalmazással összekapcsolt elektromos implantátummal segítettek a lebénult Michel Roccatinak, hogy újra járni tudjon egy 2017-es motorbaleset során elszenvedett súlyos gerincsérülés után – ezzel ő lett az első ember, aki újra járni tudott egy ilyen implantátum segítségével.
Bár ez az első alkalom, hogy a technológiát lebénult emberen alkalmazták, a Lausanne-i Egyetemi Kórház kutatói által használt implantátum típusa, amellyel Roccati újra járni tudott, nem teljesen új.
A kutatáshoz hasonló, módosított gerincvelő-stimulátorokat már évtizedek óta használják a krónikus fájdalom kezelésére – bár jelentős különbségek vannak a használatuk között.
Míg a Nature Medicine folyóiratban megjelent új tanulmányban részletezett implantátumok a múltban általában elektromos jeleket küldtek a betegek agyába, hogy segítsenek enyhíteni a fájdalmat, a svájci tanulmányban szereplő stimulátort úgy módosították, hogy a gerinc speciális, járással foglalkozó területeire küldjön elektromos impulzusokat.
A Roccatihoz hasonló felhasználók egy alkalmazás segítségével – amely a készülékhez csatlakozik – kiválaszthatják, hogy milyen típusú mozgást szeretnének végezni, majd pedig:
Michel Roccati, an Italian patient who suffers from a complete spinal cord injury after a motorbike accident, has recently received the implant on his spinal cord. A wireless tablet forwards the signals to a pacemaker in his abdomen, allowing him to stand.pic.twitter.com/5ihHH4tqD5— EPFL (@EPFL) 1644252354
Roccati egyike volt annak a három férfinak, akiken a lausanne-i kutatók tesztelték az implantátumokat, és az eredmények megdöbbentőek voltak.
A beültetést követő első órákban mindhárom férfi képes volt mozgatni a lábát, és hamarosan már úszni, kerékpározni és járókeret segítségével állni is tudtak a laborban. Nem sokkal később már a laboron kívül is tudtak mozogni.
Az eredmények még látványosabbak annak fényében, hogy a korábbi gerincimplantátum-kutatások mennyi időt vettek igénybe.
Az NBC cikke szerint januárban az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság egy hasonló eszközt gyártó cégnek megadta az „áttörést jelentő terápia" minősítést, és a következő hónapban beültetik az első amerikai betegbe is; az év további részében pedig még 49 másik betegnek tervezik a beültetést.