Sannakji
Fotó: Shutterstock

5 rendkívül veszélyes étel, aminek elfogyasztása könnyen halálos lehet

Van néhány olyan étel a világon, ami annak ellenére, hogy nagyon ízletes, igen veszélyes is lehet abban az esetben, ha nem megfelelően van elkészítve. A Drive cikke alapján bemutatunk 5 olyan ételkülönlegességet, amivel saját egészségünk érdekében nem árt vigyázni.


Fugu

Főként Japán környékén kóstolhatjuk meg a gömbhalból készült ételt, amely olyan veszélyes, hogy csak profi séfek készíthetik el. A hal szeme, agya, petefészke, mája és bele rendkívül veszélyes az emberi szervezetre, ugyanis egy tetrodoxin nevű mérget tartalmaz, ami ezerkétszázszor halálosabb, mint a cianid.

Egyetlen hal mérge elegendő harminc felnőtt halálához. Már pár falat is napokon belül légzésbénulást okozhat, ezért sem ajánlott egyedül elkészíteni az ételt.

Ackee

A Jamaika nemzeti ételeként is ismert ackee egy gyümölcs, amelynek magjai annyira mérgezőek, hogy fogyasztásuk hányásbetegséget okoz, súlyos esetben kómához, de akár halálhoz is vezethet. A mogyoróhoz hasonló ackee-t csak akkor lehet megenni, ha az teljesen érett és magától szétnyílik. Hogy csökkentsük toxinszintjét, fogyasztás előtt érdemes blansírozni.

Sannakji

A koreai ételt élő bébipolip csápjaiból készítik. Alapvetően nem mérgező, de érdemes minél gyorsabban és alaposabban megrágni a falatokat, ugyanis a még mozgó csápok rátapadhatnak a szájpadlásra, elzárva a légutakat, így percek alatt fulladást okozhatnak.

Hákarl 

Az ételkülönlegesség Izlandról és Grönlandról származik, eredetileg erjesztett cápahúsból készül. A grönlandi cápának kifejezetten magas a trimetilamin-oxid- és húgysavszintje, ami kábulást, idegrendszeri panaszokat és bélproblémákat is okozhat.

Izlandon nagy hagyománya van az ételnek: a tradicionális előkészítés során a húst ecetbe áztatják, majd hónapokra homokba temetik, ami segít elpusztítani a mérgeket. Ezután szárítás céljából fellógatják a húsdarabokat.

Manióka

A manióka egy trópusi gyökérzöldség, a tápióka elkészítéséhez használják. Nyersen nagy bajt is okozhat, hiszen cianidot tartalmaz: rendkívül fontos, hogy kellő alapossággal bánjunk vele, mert akár halálos is lehet.

Az édes maniókát elég megfőzni, míg a keserű változatát érdemes lereszelni, majd áztatás után hőkezelni, mert így csökken a benne található méreganyag mennyisége.

A figyelmetekbe ajánljuk