Tudtad? Óriási hiba, ha veszni hagyod a tésztavizedet
Shutterstock

Tudtad? Óriási hiba, ha veszni hagyod a tésztavizedet

A víz világszerte egyre szűkösebbé válik, sokan pedig tudatosan igyekeznek csökkenteni a vízfogyasztásukat is. A legtöbbeknek mégsem jut eszébe a tésztavizet újrahasznosítani, pedig a pazarlás csökkentése mellett számos másik előnye van, ha újra felhasználjuk.

A maradék tésztát megfelelően felmelegíteni trükkös feladat. Sokan sima vízzel segítenek rá a folyamatra, de ha valóban fel akarunk éleszteni egy adag merev, kiszáradt tésztát, akkor érdemes megmenteni az eredeti főzővízből.

Ez is érdekelhet: Nemcsak ízletes, de olcsó is – tésztaszósz házilag

A tésztafőző vízről régóta ismert, hogy emulgeáló, sűrítő és a tészta és a szósz közötti kötődést elősegítő képességei vannak. Ezért érdemes tésztakészítésnél néhány csészényi folyadékot megtartani, hogy szükség esetén a mártásba keverhessük. A tésztavíz keményítőben gazdag, ezért kiváló „ragasztóanyag”, ami segíti a szószokat abban, hogy a tésztára tapadjon.

A Mindmegette például azt javasolja, hogy ha bolognai szószt készítünk, az összeállításnál nyugodtan keverjünk hozzá legalább egy csészényit a tészta főzővizéből. Ugyanez a helyzet a carbonara esetében is, ugyanis ha sűrű, ám de mégis krémes állagú szószt szeretnénk akkor a tojáskeverékhez is elengedhetetlen a titkos alkotóelem – írja a lap.

Shutterstock

Ráadásul áztatásra is tökéletes választás: sokkal jobb lesz a végeredmény, ha az olyan hüvelyesek áztatásánál, mint például a bab, vagy a lencse nem sima vízben ázik egy éjszakán át, hanem a tésztafőzésből visszamaradt folyadékot használjuk erre a célra.

Emellett levesek, krémlevesek, főzelékek elkészítéséhez is bátran használhatjuk a tésztafőzésből származó alaplevet: sokkal ízletesebb lesz ételünk, az állaga pedig még kiválóbb.

Olvasd el ezt is! A tészta egészségesebb, mint gondolnánk. Miért kellene kihagyni az étrendből?

De ha ez nem lenne elég: legyen szó bármilyen kenyérről, a tészta dagasztásához elengedhetetlen a tészta főzéséből megmaradt víz egy részének felhasználása. Hogy miért? Mert így lesz kivételesen puha.

Mivel nem lesz minden egyes alkalommal szükség a folyadékra, ezért a maradék tészta főzővizét nyugodtan lefagyaszthatjuk, hogy következőleg már ne kelljen újra megcsinálni. A legjobb, ha a jégkocka tálakba adagoljuk a fölösleget, így amikor szükségünk van rá, csak elő kell kapnunk a mélyhűtőből.


A figyelmetekbe ajánljuk