A konyhai eszközök modernizációja nagy mértékben megkönnyítette a sütés folyamatát az egész világon. Egyes receptek azonban még ma is ragaszkodnak az olyan régmúltból származó hagyományokhoz, mint például a liszt átszitálása. Bár gyakran feleslegesnek tűnhet ez az extra lépés – ráadásul az eszköz tisztítása is nehéz –, valójában jelentősen befolyásolhatja az elkészült sütemény állagát.
A modern technológiai eljárások megjelenése előtt a szitálás gyakorlatilag elengedhetetlen folyamat volt, mivel a liszt gyakran apró köveket, bogarakat tartalmazhatott. Ám a mai malomipari, valamint élelmiszerbiztonsági előírásoknak köszönhetően azonban már ilyenre nem igazán van példa.
Jelenleg a szitálásra két, teljesen más okból van szükség: a kisebb csomók eltávolítása és a száraz összetevők levegőztetése miatt. Utóbbi különösen akkor fontos, ha olyan süteményt készítünk, amelynek könnyed állagúnak kell lennie, mint például a piskóta.
Ez is érdekelhet! Az olasz tészta, amit utálnak a séfek, pedig zseniális
Mikor ne hagyjuk ki?
Egyes összetevők, mint például a kakaópor, porcukor, süteményliszt, sütőpor, mandulaliszt, hajlamosak a csomósodásra. Ha sokáig állnak a kamrában, idővel apróbb, kemény csomók képződnek bennük, amit nem feltétlen veszünk észre sütés közben, csak amikor már ráharaptunk egy kemény darabkára. Éppen ezért minden használat előtt érdemes a szita használata.
Érdekesség, hogy a legtöbb pék általában átszitálja a száraz összetevőket (például a lisztet, a sütőport és a fűszereket), aminek köszönhetően sokkal egyenletesebben oszlik el a tésztában.
Ajánljuk figyelmedbe! Akár karácsonyi ajándéknak is tökéletes – így készül a fudge!
Milyen szitát használjunk?
Az üzletekben többféle típusút beszerezhetünk, a modernebb fajták már digitális kijelzővel rendelkeznek, melyek képesek jelezni a szemcsék finomságát. Ám a legáltalánosabb és legelterjedtebb a hagyományos apró szemcséjű szita, amin egyszerűen, pár mozdulattal átszűrhetjük a lisztet. Vásárlás során arra figyeljünk, hogy minél nagyobb a szemszám, annál finomabban szűri meg az adott alapanyagot.
Forrás: Food & Wine