A sütés nem feltétlenül bonyolult művelet, azonban akad egy aprócska trükk, amire csak kevesen figyelnek, pedig döntő fontosságú lehet a tökéletes süteménytészta elkészítéséhez.
A konyhában munkálkodva fontos, hogy mindig figyelmet fordítsunk arra, ami a sütőben zajlik. Ahhoz, hogy ne süssük véletlenül túl, vagy esetleg alul egy adott ételt, elengedhetetlen megnézni, milyen az állaga. Sok esetben viszont kifizetődő lehet, ha türelmesek vagyunk, főleg a desszertek esetében – írja a The Daily Meal.
Olvasd el ezt is! Ínyenc édesség a hétvégére: pezsgőkrémes linzer
Valószínűleg mindenkivel megesett már, hogy türelmetlenül nyitogatta a sütőajtót, hogy megbizonyosodjon arról, mennyi ideig kéne még bent tartani a süteményt. Ezt a berögzült rossz szokást pedig érdemes elhagyni.
A sütik tésztájának ugyanis egyenletes és állandó hőre van szüksége ahhoz, hogy megfelelően átsüljenek és felfújódjanak. Azzal pedig, hogy állandóan kinyitjuk a sütőt, megváltoztatjuk a belső hőmérsékletet és a puha, levegős piskóta helyett egy lapos, masszív korongot kaphatunk.
Míg a sós ételek esetében többé-kevésbé játszhatunk az összetevőkkel, az édességeknél érdemes pontosan követni a receptben előírt mennyiségeket. A cukrászok pontosan tudják, mekkora probléma lehet abból, ha nem figyelnek rendesen a száraz és a nedves összetevők arányára. Ha ezekre nem figyelünk, akár az egész tészta a kukában végezheti.
A megfelelő hőmérséklet beállítása pedig felér egy külön tudományággal. Minden alkalommal, amikor sütés közben kinyitjuk a sütőt, a hőmérséklet 4 és 65 fok között bármekkora mértékben csökkenhet. Ez persze függ az időtartamtól is.
A sütőpor vagy a szódabikarbóna pedig a hő hatására kezd „dolgozni”. A kelesztés során a kelesztő alapanyagok gázt bocsátanak ki, ami végső soron kitágul, ezzel légbuborékokat képezve a süteményben. Ha túl gyakran esik le a sütő hőmérséklete, az egyrészt lassítja a folyamatot, másrészt akadályozhatja a kelesztést, aminek egy lapos, kevésbé gusztusos tészta lesz az eredménye.