Pohár bor háttérben tóval és hegyekkel

Krízisben a hazai bor- és gyümölcsipar az időjárás miatt

A peronoszpóra és a lisztharmat elszaporodott a dél-magyarországi Tolna vármegyében. Gombabetegségek pusztítanak Szekszárd környékén is. Továbbá egyéb, más borvidékek is megsínylik ezeknek a baktériumoknak az egyre nagyobb és veszélyesebb jelenlétét. Viszont nem csak a szőlőgazdáknak főhet a fejük.



A peronoszpóra fertőzésveszélye továbbra is nagyon nagy. A fertőzöttség a leveleken és a fürtökön is közepes-erős mértékű. A fertőzési nyomás magas, és még ha száraz melegre is fordul az időjárás, a védekezésen ne lazítsunk, mert újra kedvező körülmények között tömeges tünetmegjelenés következhet be. Az intenzív védekezés folytatása javasolt

– magyarázza el Gabi Géza szekszárdi növényvédő szakmérnök a jelenlegi helyzetet.

Ez is érdekes lehet: Jelentősen drágulhat a magyarok egyik kedvenc itala, kérdés, hogy lenyelik-e

A hajnali erős párás idő az egyik feltétele a szőlőlisztharmat elszaporodásának. A permetezés segít nagyrészt ez ellen, de néhol még az alapos védekezés mellett is jelentős a fertőzés.

A kékoportó, a kékfrankos, a kadarka, a merlot és a cardinal szőlőfajták leveleit és bogyóit érinti a baj leginkább.

Egy barackfa \u00e1gai

Fotó: Jared Subia/Unsplash

Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa elnöke szerint legalább 20%-kal kellene növelni a szőlő felvásárlási árát, mivel a vegyszeres kezelések növelik a termelés önköltségét. Azonban sokaknak így nehezebb lesz értékesíteni.

Nemcsak a szőlőnek nem kedvezett az idei időjárás 

Barackból országosan gyenge az idei termés, mivel a húsvéti 3-4 napos, mínusz 4-6 fokos hideg a sárgabarackot virágzásban, az őszit pedig bimbóban érte, és ötödére csökkentette a termésmennyiséget

nyilatkoztaKosztka Ernő gazda. Szerinte a barackon túl még a magyar cseresznyeállomány az, amely nagyon megsínyli a kedvezőtlen időjárást, a fagykárt.

Ennek oka pedig, hogy kevés cseresznyét termelnek fólia alatt, ahol is védettebb a termés az őt ért külső hatásoktól.

Ezt is olvasd el: Túl gyorsan megromlik a bogyós gyümölcs? Próbáld ki ezt a trükköt!

Tudomásul kell venni, hogy ezer forint alatt nem lesz termelői gyümölcs, mert, ha például a kajsziból most a teljes ültetvényem önköltségét meg szeretném termelni, akkor lehet, hogy ezt a keveset 3000-ért kellene adnom.
Ha 6-700 forint a cseresznye önköltsége, legalább 1000 forintért kell adnom, hogy esélyem legyen szerves trágyát, pótlást vásárolni. Ezért is óriási lutri, ha egy kertész csak egy fajból él. Az emberek kifizetik a gyümölcsért ezt az árat. Más kérdés, hogy már nem vesznek akkora mennyiségeket

– fejtette ki a gazda.

Forrás: Haszon

A figyelmetekbe ajánljuk