Magyar termelőktől érkező burrata és barnarizs a farm-to-table koncepció jegyében, regionális konyhára épülő egyedi receptek, gyógy- és fűszernövényfal, a természet jelenléte az ételekben és italokban – a Budapest szívében, a Vörösmarty tér közvetlen közelében található, novemberben nyílt Dorothea Hotel gasztrokoncepcióját ismerhettük meg.
A Dorothea Hotel az utcafrontról
A november 20-án nyílt Dorothea Hotel belsőépítészeti elemeiben és dizájnjában a történelem és a modernitás párhuzamosan jelenik meg. A szálloda alapjául szolgáló három épület különböző korszakokban jött létre: a Weber-ház (1873) a Pesti Hazai Első Takarékpénztár egykori neoreneszánsz stílusjegyeket viselő székháza volt; a Mahart-székház (1913), a Magyar Folyam- és Tengerhajózási Részvénytársaság egykori szecessziós székházaként épült; míg a Münnich-ház (1937) modernista és art deco elemeket ötvöző épülete a Futura Rt. székházaként működött a kezdetekben.
A Dorothea Hotel előcsarnoka - Tombor Zoltán fotóival
A szállodába belépve egy oszlopcsarnok és gazdagon díszített mennyezet fogadja a vendégeket, valamint – a Hamu és Gyémánt magazin téli címlapján szereplő és egyben azt fotózó – Tombor Zoltán, magyar művészeti és divatfotós festményszerű portréi köszönnek vissza a falakról. A fotókon látható női alakok hagyományos öltözéket viselnek, ezzel is visszautalva a történelmi korokra, de minden képen meglepő modern csavarral fűszerezve. A szálloda számára készült exkluzív fotóművészeti alkotásokkal a vendégszobákban is találkozhatunk.
A recepcióhoz továbbsétálva egy látványos, hosszú csepp alakú üvegcsillár fogadja az érkezőket, ugyanebben a térben pedig megpillanthatják a kék Zsolnay-csempefal mögött megbújó, teljeskörűen restaurált műemléki lépcsőházat.
Étterem egy zöld oázisban
Pavilon Restaurant & Bar
A szálloda középpontjában a Pavilon Restaurant & Bar áll, egy tágas, növényekkel teli zöld oázis, ahol a vendégek Carmine di Luggo séf által összeállított farm-to-table éttermi élményben vehetnek részt. A Pavilon egyedi gyógy- és fűszernövényfallal várja a vendégeket – ezzel tiszteleg a Dorothea Hotel József Nádor botanikai érdeklődése előtt. Az élő műalkotás nemcsak látványelem, hanem friss alapanyagokat is biztosít a konyha és a bár számára, ahol minden étel és koktél a természetből merít inspirációt és hozzávalókat.
„Célunk, hogy a magyar konyhát úgy mutassuk be, hogy a hagyományos ételeket és ízeket rendkívüli kulináris élménnyé emeljük, mindezt fenntartható módon. Az őszinte alapanyagokra és az intenzív ízekre alapozunk, amelyek felelevenítik a gyermekkori emlékeket, egy exkluzív környezetben” – mesél a koncepcióról a séf, Carmine di Luggo.
A Pavilon étlapját a regionális konyha ihlette, helyi alapanyagokra összpontosítva, amelyeket Magyarország különböző tájairól származó, elkötelezett beszállítóktól szereznek be.
„A nyitás előtti időszakban több mint két hónapot töltöttünk azzal, hogy különböző helyi termelőket kutassunk fel. Ezzel párhuzamosan végigkóstoltuk a tradicionális magyar éttermek étlapját, hogy megismerjük a magyar konyha fortélyait, valamint a két magyar sous-séfünk tudására és tapasztalataira is nagyban építettünk a menü megalkotásakor" – teszi hozzá Christos Patsogas, a Pavilon Chef De Cuisine-je.
A jellegzetes ételek közé tartozik az mangalica szűzpecsenye „Brassói stílusban”, a grillezett karfiol steak „vegán bacon mártással” és a klasszikus gulyásleves, amelyek mindegyike ízelítőt nyújt Magyarország gazdag gasztronómiai örökségéből. A hagyományos almás pite a karamellizált alma és a mandula különleges fúzióját kínálja.
A Pavilon borkoncepciója leginkább a hazai tételekre épít, de a közkedvelt nemzetközi fajták is fellelhetőek a kínálatban. A jövőre nézve Carmine di Luggo séf célja, hogy a Pavilont a nemzetközi kulináris díjak versenyzőjévé tegye, és új mércét állítson fel a budapesti éttermi életben.
Az ínyenc reggelik és az esti koktélozások helyszíne
Anton Bar & Deli
Bár a Pavilon Restaurant & Bar is nyitva áll a szállodavendégeken túl a nagyközönség előtt is, az utca felőli oldalon található Anton Bar & Deli elhelyezkedésének és kialakításának köszönhetően még inkább nyit a betérő érdeklődők felé. A szintén Tombor Zoltán nagyméretű fotóit markáns elemként használó, dinamikus tér a reggeli és délutáni órákban kézműves kávét és frissen sütött péksüteményeket kínáló kávézóból estére klasszikus koktélokkal szolgáló, élénk bárrá alakul át.
Jövőre újabb két étterem nyílik a hotelben
A szálloda 2024-ben további két étterem megnyitását tervezi, amelyeket a korábban három Michelin-csillagos éttermet vezető séf, Dani García irányít majd: a BiBo, egy andalúziai brasserie a tetőn, ahonnan panorámás kilátás nyílik Budára és az Alelí, egy autentikus olasz osteria a földszinten.