Egy étteremben az élmény nem csak az ételekből áll. Valójában a pozitív ingerek 50%-át teszik ki a finom fogások, a hangulat pedig a másik részét. De mi lehet élmény egy étteremben? A dekoráció, a pincérek és a zene. Különféle kutatásokból pedig kiderült, hogy a legutóbbi sokkal fontosabb egy adott vendéglátóhelyen, mint azt gondolnánk.
Aki rendszeresen jár éttermekbe, tudja, hogy egyáltalán nem mindegy, milyen zene szól a háttérben. A medium cikkéből pedig kiderült, a zene nemcsak a fogyasztásunkat, hanem az általunk fogyasztott ételek ízét is befolyásolhatja.
Kutatások szerint, ha zenét hallgatunk evés közben, megnövekszik az étel- és italfogyasztásunk, és jóval több időt is töltünk az étkezéssel. A Bishop’s Egyetem tanulmánya arra is rávilágít, hogy a gyorsabb ritmusú zene hatására az emberek gyorsabban rágnak. Ennek megfelelően lassabb tempó esetében lassabban eszünk, viszont emellé több italt fogyasztunk.
Ez is érdekelhet:A világ 7 legkirályabb víz alatti étterme
A zene érzelmi reakciókat vált ki az emberekből. Így értelemszerűen, minél jobban tetszik valakinek egy adott helyen egy dal, annál valószínűbb, hogy jó véleménnyel lép majd ki az ajtón, és visszatér.
A zene rezgései képesek módosítani bizonyos kémiai egyensúlyhiányokat a szervezetünkben. Ezért fordulhat elő, hogy bizonyos dallamok szorongásoldó hatással bírnak, míg más dalok azáltal is csökkenthetik a megélt stresszt, hogy ritmusban tükröznek egy-egy érzelmet.
Az ízlelés és a hallás is az érzékszerveket veszi igénybe, a zene melletti evéssel vagy főzéssel a szervezetünk egyfajta kapcsolatot alakít ki a két érzékszerv között. Emiatt jöhet létre az, hogy a dallamok hozzájárulnak ahhoz, milyennek érzünk egy adott ételt.
Olvasd el ezt is! Magyar gasztroforradalom: itt az első vidéki Michelin-csillagos éttermünk
Az angliai University of Oxford erre specializálódott Crossmodal Laboratory részlege számos kutatást végzett a témában. Az egyik során a résztvevőket arra kérték, hogy néhány kellemes zene mellett majszoljanak cukorkákat. Az eredmény azt mutatta, a mélyebb frekvenciák megnövelték a keserű ízek érzékelését, míg a magasak felerősítették az édes ízeket. A túl hangos zene pedig az egészségtelen ételek fogyasztására készteti az embereket, emellett pedig az ételre szánt várakozási időnket is befolyásolja.
Egy étteremben az ideális lejátszási listának egyrészt összhangban kell lennie a konyhával – modern menühöz modern számok szóljanak, egy elegánsabb helyhez pedig komolyabb zene dukál. Valamint, hogy vendégek a legjobb hangulatban távozzanak, érdemes a fogyasztás előrehaladtával egyre energikusabb számokat lejátszani.