Az étteremben való étkezés vonzereje részben abban rejlik, hogy nem kell energiát fordítanunk az étel elkészítésére vagy a takarításra. De van egy másik, finomabb előnye is: az étkezőpartnerünk tányérján levő étel kivételesen jó ízűnek tűnik. Jobbnak, mint a minek. Mi ennek az oka?
A Psychological Science folyóiratban 2014-ben megjelent tanulmányukhoz a Yale kutatói 23 egyetemi hallgatót vontak be, és egy meglehetősen kellemes tudományos feladatot adtak nekik. Arra kérték őket, hogy egyenek csokoládét egy kutató jelenlétében egyedül, vagy egy másik kutatóval együtt. A cél az volt, hogy megállapítsák, befolyásolja-e a csokoládé szubjektív élvezetét, ha valaki ugyanakkor eszik.
Ez is érdekelhet: Egyáltalán nem mindegy, hány órakor reggelizünk
Amikor a csokoládét közös élményként fogyasztották el, a résztvevők szignifikánsan jobban élvezték, ízletesebbnek minősítették, mint azok az alanyok, akik akkor ették meg, amikor a kísérleti személy egy másik, nem csokoládéval kapcsolatos feladattal volt elfoglalva. Ez még akkor is igaz volt, ha a két fél nem közölte egymással a csokoládéról alkotott véleményét.
Egy második, hasonló kísérletet is végeztek, ezúttal keserű csokoládéval. Ismét úgy tűnt, hogy az alanyok a társas állapotra reagáltak, és arról számoltak be, hogy rosszabb az íze, ha tudták, hogy valaki más is ugyanazt eszi. Ez a kutatók szerint azt jelezte, hogy a közös élménynek akkor is van hatása, ha az ételt kellemetlennek találjuk.
Ha tovább olvasnál: Így hat az esti nassolás az egészségre
Fotó: Shutterstock
Mit jelent mindez? Úgy tűnik, hogy az ételek megosztása az érzések felerősödését eredményezi. A tudat, hogy valaki másnak is ugyanaz az élménye, hajlamos arra, hogy figyelmünket az ételre, valamint az érzéseinkre összpontosítsuk. Ez nem különbözik attól, amikor ugyanazt a dalt hallgatjuk vagy ugyanazt a filmet nézzük, és elképzeljük, hogy a másik személy hogyan értelmezi azt − ez a mentalizálásnak nevezett viselkedés. Amikor az ő reakcióján rágódunk, közben a sajátunkra is jobban koncentrálunk.
Gyanítjuk, hogy a jelen kísérletekben elért hatásokat a résztvevők által az együtt átélt ingerre irányuló figyelem növekedése okozta. A csokoládéevés élményének megosztása intenzívebb élményt okozott az embereknek; ez az eredmény alátámasztja azt az elképzelést, hogy a megosztott élmények nagyobb pszichológiai hatással bírnak, mint a nem megosztott élmények
− állapították meg a kutatók.
Tehát igen, az a lenyúlt sült krumpli biztosan jó ízű lesz − feltéve, hogy ismered az illetőt. Egy idegen tányérjáról lekapni valószínűleg sokkal kevésbé lesz kellemes élmény.
Forrás: Mental Floss