Burgonya
Hai Nguyen / UnsplashA burgonyát hűvös, száraz, sötét környezetben a legjobb tárolni, de a a hűtőszekrény már túl hideg neki. A burgonyában sok a keményítő, amely a hűtőszekrény hideg hőmérsékletén cukorrá alakul át. Amellett, hogy a sötét színű lesz és jellegtelenül édes ízű, ezek a cukrok aminosavakkal reakcióba lépve akrilamidot képezhetnek, amelyet több különböző tanulmány is összefüggésbe hozott a rák kialakulásával.
Méz
A méz nem romlik meg. Alacsony a pH-értéke és a nedvességtartalma miatt lényegében semmi nem éli túl a ragacsos édességet, ezért a pulton is jól megvan. Sőt: sokkal jobban érzi magát ott, mint a hűtőben. A hidegebb hőmérséklet miatt megkeményedhet és kristályosodhat, amit ugyan vissza lehet csinálni, de nem érdemes fölösleges munkát okozni magunknak.
Ez is érdekelhet: Hogyan tároljuk a húst a hűtőben?
Vöröshagyma
A szeletelt vagy apróra vágott vöröshagyma kicsit több mint egy hétig eláll a hűtőben, de ha egész, hámozatlan hagymát tárolunk benne, akkor beszívja a nedvességet, ami pépessé teszi, és a hideg hatására a keményítő cukorrá alakul (ami még pépesebbé teszi).
A legroppanósabb, legízletesebb vöröshagymát a pulton vagy a kamrában, közvetlen fénytől védve tároljuk.
Avokádó
Unsplash/Dirk RibblerA hideg lassíthatja az avokádó érési folyamatát, ezért tartsuk szobahőmérsékleten, amíg teljesen meg nem érik. Csak akkor rakjuk be a hűtőbe, amikor már elérte a tökéletesen zöld és krémes állapotot, hogy lelassítsuk az érlelődést.
Vaj
Ugyan a vajat hivatalosan valóban a hűtőben kéne tárolni, de mégis érdemes szobahőmérsékleten is tartani egy adagot, hogy amikor szükségünk van rá puha és kenhető legyen. Érdemes viszont kiemelni, hogy egy hétnél tovább ne legyen kint tárolva.
A vaj többnyire zsírból áll, emellett tartalmaz egy kis vizet és nagyon kis mennyiségű fehérjét (3-4%), de nem eleget ahhoz, hogy jelentős baktériumszaporulatot elősegítsen, különösen, ha egy héten belül fogyasztjuk.
Ettől függetlenül a vaj oxidálódhat és megromolhat, ami ugyan nem fog ártani, de elég rossz íze lesz. Az avasodás a fény, a hő és az oxigén hatására következik be, ezért tartsuk a vajat átlátszatlan edényben, közvetlen hőforrástól távol.
Olaj és sertészsír
Shutterstock
A zsír nem támogatja a mikrobák szaporodását, így nincs okunk arra, hogy hűtsük a sertészsírt, a repceolajat, az olívaolajat vagy bármilyen más étkezési zsiradékot. Ráadásul, ha nem légmentesen záródó edényben tároljuk, akkor felveheti az ízeket és a szagokat a hűtőszekrényben lévő egyéb dolgoktól.
Avasodni viszont avasodhatnak, de ha az étolajokat fénytől távol és hűvös (nem hideg) hőmérsékleten tartjuk, az megakadályozhatja ezt. Ha a zsírnak szappanos, fémes vagy kesernyés szaga van – vagy kellemetlen, ragacsos maradványok vannak benne – akkor a legjobb, ha kidobjuk.
Paradicsom
Hacsak nem egy fél darabban vagy néhány szelettel van dolgunk, akkor a paradicsom is kerülje el a hűtőszekrényt. A paradicsom a hűtés miatt ízetlenné és húsossá válik, ami a zöldség legrosszabb tulajdonsága.
Amikor egy paradicsom a hűtőbe kerül, akkor stressznek van kitéve, ami csökkenti az apró paradicsomgének aktivitását. Ezek a gének némelyike olyan enzimeket termel, amelyek az illékony vegyi anyagok szintéziséért felelősek, amelyek a paradicsom ízét édesebbé teszik, és összetettebb, vonzóbb aromát adnak neki. Sok gén pedig soha nem áll helyre, még akkor sem, ha visszahelyezzük szobahőmérsékletre.
A paradicsomban van egy olyan enzim is, amely rosszul reagál a hidegre, és a sejtmembránok romlását okozza, ami a gyümölcsöt lisztessé és pépessé teszi. Egyszerűen fogalmazva: a lehűtött paradicsomnak nincs paradicsom íze, illata és tapintása.