Habár változatosan felhasználható és rendkívül egészséges, nyers formában inkább ne kísérletezzünk a birsalmával.
Az emberiség már évezredek óta ismeri a birst. Eredetileg Ázsiából származik, ám már az ókorban is termesztették, gyümölcsét pedig rengeteg kultúrában szentnek tartották. A görög mitológiában a szerelem istennőjének, Aphroditénak a szent fája volt. Népszerűsége a középkorban sem merült feledésbe, a gyümölcsöt elsősorban gyógynövényként használták, mivel rendkívül jótékonyan hat a szervezetre: erősíti az immunrendszert, a szív- és érrendszert, valamint hatásos lehet torokfájás és köhögés esetén is. Nem utolsó sorban pedig elősegíti a fogyást – írja a Vince gasztronómiai szakportál.
Ez is érdekelhet! A világ legmérgezőbb gyümölcse kísértetiesen hasonlít az almára
Hogyan használjuk fel otthon?
Fotó: Shutterstock
A birs önmagában kemény és keserű ízű, emiatt nyersen ritkán kerül az asztalra. Ennek oka, hogy nagy mennyiségben tartalmaz keményítőket és tanninokat, ezek adják a gyümölcs fanyar ízét és kemény állagát. A szakértők azt javasolják, hogy hőkezeljük – például sütés vagy főzés – a gyümölcsöt, mivel a hő hatására ezek az anyagok átalakulnak, a birs íze pedig sokkal kellemesebbé válik.
Legegyszerűbb, ha kompótot, befőttet vagy lekvárt főzünk. Magas pektin tartalma miatt remekül szilárdul, így nagyon könnyű birsalmasajtot készíteni belőle, amit akár dióval is felturbózhatunk.
Ajánljuk figyelmedbe! A hétvégi desszertek sztárja – így készül a karamellizált körtés flan
Természetesen gyümölcsbor és pálinka is készülhet belőle, ráadásul nem is akármilyen. A Nemzeti Pálinkakiválóság Program 2024-es versenyén például egy birspálinka is elismerésben részesült.