A sertéshús sokkal több vitamint és ásványi anyagot rejt, mint azt elsőre gondolnánk. A sovány sertéshús, például a karaj az egészségtudatos táplálkozásba is nagyszerűen beleillik, mert zsír és koleszterin tartalma egyaránt alacsony. Megmutatjuk miért érdemes az ünnepek közeledtével sertéshúsból készült ételt tenni az asztalra. Készítsd el minél többször, hiszen „egy kiváló minőségű sertéshús, minden ízében különleges"!
Gazdag esszenciális aminosavakban és vasban
Napi 50 g hús fogyasztása már fedezi egy ember teljes aminosav igényét, illetve fehérjeszükségletének 20%-át. Ráadásul a sertéshús kiemelkedő vastartalommal rendelkezik, és mivel a vasat a szervezet nem képes előállítani, gondoskodni kell a megfelelő napi bevitelről. Ha fáradékonynak, lehangoltnak, gyengének érzed magad, előfordul, hogy megszédülsz, lehetséges, hogy vashiány az oka.
Ha B-vitamin, akkor sertéshús
A sertéshúsban kiemelkedően sok a B-vitamin, többek között a B1, B2, niacin, B6 és B12-vitamin, amelyek fontos szerepet játszanak a szervezet erősítésében. Biztosítják a normális zsír és fehérje anyagcserét, valamint támogatják a stresszkezelést.
Ásványi anyagokból sincs benne hiány
A nátrium (85mg/100gr) és kálium (442mg/100gr) együttesen hozzájárulnak a szervezet vízegyensúlyának és a szív rendes ritmusának megtartásához. A csontokat védő kálcium (16,9 mg/100 gr), valamint az immunrendszert erősítő cink (2,6 mg/100 gr) pedig még a fejlődésben lévő szervezet számára is hasznosnak.
Kiváló minőségű sertéshús
A sertésállomány fajta összetétele és a takarmányozás az alapja annak, hogy kiváló minőségű húsok kerülhessenek feldolgozásra. A gyártók kínálatukban szem előtt tartják az egészséges táplálkozás igényét és a különböző fogyasztói rétegek keresletének történő megfelelést. Fontos megjegyezned, hogy mostanság oly sokat hallott Afrikai Sertés Pestis fertőzésnek (ASP) nincs az emberi szervezetre ártalmas hatása!
Receptajánló
Borbás Marcsi gasztro-műsorvezető megmutatja, hogyan is készíthetünk el egy isteni töltött dagadót:
Hozzávalók:
- 1-1,5 kg sertésdagadó (felszúrt)
- 15 dkg vargánya (bármilyen másik gombát is használhatunk)
- 15 dkg köles
- 1 db cukkini
- 1 db sárgarépa
- 1 db közepes vöröshagyma
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 nagy szelet beáztatott kovászos kenyér
Elkészítés
Először a tölteléket készítjük el. A kenyeret vagy a zsemlét egy kevés vízben beáztatjuk. A kölest sós vízben 5 percig főzzük. Nem kell teljesen megfőnie, mert a sütésnél még puhulni fog. A vöröshagymát apró kockára vágjuk, és egy kevés zsíron vagy olajon kezdjük el párolni. A gombát vágjuk nagyobb darabokra, tegyük a hagymához, és együtt dinszteljük meg őket. A répát és a cukkinit lereszeljük, majd egy tálban egy picit megsózzuk őket, hogy kiengedjék a levüket.
A megdinsztelődött hagymás gombát rakjuk egy nagyobb tálba, és adjunk hozzá két gerezd durvára vágott fokhagymát. A lereszelt zöldégeket nyomkodjuk ki, hogy a felesleges lé ne áztassa majd el a tölteléket, majd rakjuk a tálba. Ekkor adjuk hozzá a kinyomkodott kenyeret és a félig főtt kölest. Mehet hozzá egy nagy csokor feldarabolt petrezselyem. Ekkora mennyiségnél 3-4 tojást is adhatunk hozzá, ez fogja majd a sütésnél összetartani a tölteléket. A végén sózzuk, borsozzuk, majd jó alaposan összekeverjük.
Töltés előtt mindig ellenőrizzük a zsebet, amit a hentes vágott, és ha esetleg van valahol szakadás, akkor azt vagy varrjuk be házi cérnával, vagy tűzzük meg egy fapálcikával.
230 fokon 15 percig megkérgezzük, majd lefedve, 180 fokon két óra alatt puhára sütjük.
Bővebb információ a Sertés kampányról az Agrármarketing Centrum weboldalán és Facebook-oldalán található.
Cikkünk megjelenését az Agrármarketing Centrum támogatta.