A Budakeszi Vadaspark munkatársai már egy jó ideje vadkamerák segítségével figyelik meg a Pilisben élő vadmacska-állományt. A felvételek igencsak hasznosnak bizonyulnak: a közelmúltban a képsorok láttán komoly problémára lettek figyelmesek a szakemberek.
Bár a kameráknak hála rengeteg csodálatos felvétel készült a ragadozókról, olyan képek is születnek, amelyek világossá teszik, miért olyan fontos a faj megmentése, áll a vadaspark Facebook-bejegyzésében.
A képeken ugyanis olyan kóborló házi macskák is észrevehetőek, amelyek ugyanazon az útvonalon járkálnak, mint a vadon élő társaik.
Ezt is olvasd el! Kóbor macskák veszélyeztetik az európai vadmacska fennmaradását
A szakemberek szerint mindez több szempontból is veszélyes a vadmacska-állományra nézve, amelynek számát rejtőzködő életmódjuk és házi macskákkal való keveredésük miatt egyébként is nagyon nehéz meghatározni.
A legfőbb gondot azonban nem a nyilvántartásban okozzák a házi kedvencek. Sokkal nagyobb problémát jelent az, hogy ezek a példányok elveszik a vadon élők elől az élelmet, és a nyugodt élőhelyük méretét is csökkentik.
Emellett pedig a fajok keveredése sem előnyös, mivel így a genetikailag tiszta vérű vadmacskák helyett hibrid utódok születnek.
Ez is érdekelhet! Mindössze tenyérnyi nagyságú volt a világ legkisebb macskája – 300 ezer évvel ezelőtt
Élőhelyüket tekintve a vadmacskák a lakott területektől távol eső területeket szeretik, ahol egyszerre találnak erdős és nyílt tereket, illetve olyan rejtőzködésre tökéletes búvóhelyeket is, mint például a sziklaüregek vagy a faodvak.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park adatai szerint a Börzsönyben közel 30 vadmacska rejtőzik. Emellett a Bakonytól a Zempléni-hegységig található térségben, valamint a Tiszántúlon és a Vajdaság környékén szintén él jó néhány példány.
Az egyre inkább veszélyeztetett fajt egyébként 2024-ben az Év Emlősének is megválasztották, remélve, hogy ezzel nagyobb figyelmet kap védelmük.
Források: Sokszínű Vidék, Turista Magazin