papuk-hegység ősszel

Időutazás és madárles: 5 program Szlavóniában, amit nem érdemes kihagyni

Szlavónia Horvátország kevésbé ismert, ám annál gyönyörűbb régiója csupán egy karnyújtásnyira van Magyarországtól, és izgalmas élményt kínál mindazoknak, akik szeretik a természetet és a történelmet. Ennek apropóján bemutatunk öt izgalmas helyszínt, amitől leesett az állunk.



Eszék – Szlavónia pezsgő központja

Shutterstock

Szlavónia szívében található Eszék, a régió legnagyobb és legélénkebb városa, amely gazdag történelmi és kulturális örökséggel büszkélkedhet. Az óváros barokk épületei, a kanyargós utcák és a vár garantáltan visszarepítenek a régi időkbe, ám az utcákon sétálva nem csak a múlt dicsőséges pillanatai elevenednek meg:

néhány épület falain ma is láthatók a délszláv háború nyomai.

Ám a városban sétálva nem úgy érzi az ember, mintha egy háború sújtotta területen császkálna, sokkal inkább az erőre és a végtelen kitartásra emlékeztet.

Eszék pezsgő élete a Dráva-parti sétányon is érezhető, amely 13 kilométer (!) hosszan nyúlik el a folyó mentén, és még sötétedés után is tele van helyiekkel. Ha pedig a kiadós séta után megéheznénk, nem is kell sokáig törni a fejünket, hogy merre falatozzunk, ugyanis a sétányon számos kiváló étterem közül válogathatunk.

Ez is érdekelhet! Csíptetett ponty és kamillapálinka: felfedeztük Szlavónia gasztronómiáját

Kopácsi-rét – A természet paradicsoma

Shutterstock

A Kopácsi-rét egy valódi gyöngyszem, ahol a folyók találkozásánál kialakult mocsaras vidék sokszínű élővilága tárul elénk. A természetvédelmi terület különösen a madárrajongók számára lehet tökéletes választás, hiszen itt több tucat ritka fajt leshetnek meg. A Kopácsi-réten vezetett túrák, valamint izgalmas csónakázási lehetőség is rendelkezésre áll, így testközelből élhetjük át ennek a különleges térségnek a hangulatát.

Külön kiemelendő, hogy 1993 óta szerepel a nemzetközi jelentőségű vadvizeket összegyűjtő Ramsari listán, 2021-től pedig az UNESCO első ötoldalú parkja lett Mura-Dráva-Duna UNESCO Bioszféra Rezervátum néven.

Verőce – A történelem és kultúra találkozása

Pej\u00e1csevich-kast\u00e9ly, ver\u0151ce

Hamu és Gyémánt / Kovács Rebeka

Szlavónia hangulatos kisvárosa Verőce, amely hemzseg a múltidéző helyszínektől, hiszen városnézés közben szinte lépten-nyomon felfedezhetjük a történelem hatását. A város egyik leglátványosabb pontja a Pejácsevich-kastély, amely impozáns épületével azonnal megragadja az ember figyelmét. Az épület különlegessége, hogy hat híd veszi körbe, melyek mindegyike fontos üzenetet jelképez.

A kastélyban található múzeum pedig gazdag gyűjteménnyel rendelkezik, amelynek segítségével betekintést nyerhetünk a régió kulturális és történelmi örökségébe.

Geológiai Információs Központ – A Föld titkainak nyomában

Voćinben, azaz Atyinában található Geológiai Információs Központ egy igazi kincsesbánya mindazoknak, akik érdeklődnek a geológia és a természet csodái iránt. Az interaktív kiállítás szórakoztató módon vezeti be az embert a Föld titokzatos folyamataiba, különös tekintettel Szlavónia és a Papuk-hegység földrajzi múltjára. A kiállítás modern technológiákat alkalmaz:

a múzeum első állomása például egy 6D-s mozi, ahol egy rövidfilmet tekinthetünk meg, melyben Toni, az ammonitesz segítségével időutazhatunk, aki egészen az ősrobbanásig „kalauzol vissza" minket.

De van itt még földrengés-szimulátor, őskori kőgyűjtemény, az egykori Pannon-tenger világába vezető VR-élmény és a helyi élővilágot bemutató múzeumi rész is.

Jankovac erdőrezervátum – Ékkő a Papuk-hegységben

Hamu és Gyémánt / Kovács Rebeka

A Dráva és a Száva között húzódik a mintegy 70 kilométer hosszú Papuk-hegység, Szlavónia vadregényes középhegysége. Bár legmagasabb csúcsa, a 954 méteres Papuk nem ér fel az Alpok égbe törő vonulataival, változatos és érintetlen tájaival tökéletes helyszín túrázáshoz. A hegyvidék talán legszebb része a Jankovac erdőrezervátum, amely különleges természeti és történelmi látnivalóival remek választás egy hétvégi kiránduláshoz.

A környék egykori tulajdonosa, Jankovich József (1780-1861) horvát származású magyar nemes volt, aki a terület fejlesztésén és védelmén fáradozott. Az ő örökségét őrzi a park neve, és a Grófi tanösvény is az ő kedvenc tájain vezet végig, emléket állítva a természet szeretetének és a régió iránti elkötelezettségének.

Így a látogatók a tanösvényen egy igazán páratlan élményt kapnak:

a csodálatos tájat, a történelem nyomait és Jankovich József örökségét, aki egész életét ennek a varázslatos helynek szentelte.

A figyelmetekbe ajánljuk