A Karib-térségben található Juancho E. Yrausquin repülőtér egyetlen kifutópályából és egy kisebb épületből áll, így a hagyományos repterekhez képest azonnal felértékelődik minden egyes centiméter szerepe.
A Karib-térség Hollandiához tartozó szigetén, Sabán található apró repülőteret a világ legkisebbjeként tartják számon, írja a Drive. A Juancho E. Yrausquin repülőtér mindössze 400 méteres kifutópályája közvetlenül az óceán partján terül el. Összehasonlításképp: a legtöbb nemzetközi repülőtéren 3-4 ezer méteres kifutópályákat találunk, hiszen a modern utasszállító gépeknek ekkora helyre van szükségük a biztonságos felszálláshoz és landoláshoz.
Ez is érdekelhet! 10 alternatív úti cél, ahová 2025-ben sokkal olcsóbban utazhatsz majd
A Juancho E. Yrausquin repülőtér
Fotó: Shutterstock
A sabai repülőteret tehát értelemszerűen kisebb, 18-20 utas szállítására képes gépek használják – ilyen például a Havilland Canada DHC-6 Twin Otter.
A Juancho E. Yrausquinra eléggé sajátos előírások vonatkoznak: a kifutópályákat csak a regionális légitársaságok légcsavaros (propelleres) repülőgépei használhatják, de ezek is csak akkor, ha rendelkeznek a Holland Antillák Polgári Légi Közlekedési Hatósága által kiadott engedéllyel.
A repülőtér először 1959-ben nyitott meg, ebben az időben pedig hatalmas szenzációnak számított, ezért az eseményen szinte a sziget teljes lakossága részt vett. Érdekesség, hogy miután egy Remy de Haenen nevű pilóta legelőször landolt a szigeten, eltiltották a repüléstől, emiatt pedig egészen 1963-ig egyetlen repülő sem érkezett Sabára.
Ha tovább olvasnál! Bővülő menetrend: Budapestről mostantól izgalmas új úti célokra is elrepülhetünk