Saint-Pierre látképe
Fotó: Shutterstock

6 ország, ahol alacsonyabb a népesség, mint egy átlagos magyar kisvárosban

A világ földrajzának és történelmének egyik legérdekesebb jelensége, hogy amíg jó néhány állam hatalmas területű és népességű, addig vannak olyan országok is, ahol kevesebben laknak, mint egy átlagos európai kisvárosban. Most bemutatjuk a Föld legalacsonyabb népességű államait és területeit.


​1. Vatikánváros

A Vatikánváros, mint a legkisebb nemzetközileg elismert független állam, 2024-ben csupán 764 lakossal büszkélkedhetett. Ennek oka, hogy az ország mindössze 49 hektáron terül el, az állampolgársággal kapcsolatos szigorú követelmények pedig nagyban korlátozzák az új lakosok számát. Mindezt csak tetézi a terület különleges státusza: a katolikus egyház szellemi és adminisztratív központjaként nem csoda, hogy csak a legindokoltabb esetekben válhat valaki vatikáni állampolgárrá.

Vatik\u00e1nv\u00e1ros

Vatikánváros

Fotó: Shutterstock

​2. Tokelau

A Csendes-óceán déli részén található, három elszigetelt atollból álló Tokelau mindössze 10 négyzetkilométeres területtel bír, lakosságszáma pedig 1900 fő körül mozog. Az Új-Zélandhoz tartozó, de attól közel 4000 kilométerre fekvő apró közösség tagjai jellemzően halászattal foglalkoznak. Mivel Tokelaun nincsen repülőtér, a leggyorsabban Szamoáról, hajóval érhető el a terület, de még ez az út is körülbelül 24 órán át tart.

Tokelau z\u00e1szlaja

Tokelau zászlaja

Fotó: Shutterstock

​3. Niue

Ez az Új-Zélanddal szabad társulásban álló, jogilag független szigetország mindössze 260 négyzetkilométeres szárazföldi területtel rendelkezik. Mivel Niue a Csendes-óceánon, a legközelebbi szigetektől több száz kilométerre fekszik, érthető módon nem sokan költöznek oda. Ráadásul a gazdasági lehetőségek sem a legkiemelkedőbbek, így jelenleg körülbelül 1950 fő él a szigeten.

M\u0171holdfelv\u00e9tel Niu\u00e9r\u0151l

Műholdfelvétel Niuéről

Fotó: Shuttertock

​4. Falkland-szigetek

Az Atlanti-óceán déli részén fekvő brit tengerentúli terület távoli fekvése és zord, szubantarktikus éghajlata miatt egyáltalán nem vonzó célpont azok számára, akik új országban telepednének le. A szigetcsoport lakossága jelenleg 3500 fő körül van, a helyiek túlnyomó többsége pedig halászatból és a turizmusból él meg.

Stanley, a Falkland-szigetek f\u0151v\u00e1rosa

Stanley, a Falkland-szigetek fővárosa

Fotó: Shutterstock

​5. Montserrat

A Karib-tengeren fekvő brit tengerentúli terület lakossága a becslések szerint 4372 fő. Ez nagyrészt az 1990-es években bekövetkezett vulkánkitörésnek tudható be, amely a sziget nagy részét elpusztította, és rengeteg lakost menekülésre kényszerített. A sziget déli kétharmada emiatt a mai napig lakhatatlan: az utakat és a házakat visszafoglalta a természet, egy következő kitörés lehetősége pedig folyamatosan ott van a levegőben.

Montserrat

Montserrat

Fotó: Shutterstock

​6. Saint Pierre és Miquelon

Az Atlanti-óceán északi részén található francia tengerentúli közösségnek jelenleg körülbelül 5815 lakosa van. A Kanada partjainál, Úfundlandtól délre fekvő szigetcsoportnak nem sok bevételi lehetősége van a turizmuson és a halászaton kívül, így nem csoda, hogy a 242 négyzetkilométeres területet nem lakják többen.

Saint Pierre és Miquelon területe egyébként nagyjából Miskolcénak felel meg, ahol a 2022-es népszámlálás szerint közel negyvenszer annyian, 227 ezren élnek.

Saint-Pierre

Saint-Pierre, Saint Pierre és Miquelon fővárosa

Fotó: Shutterstock


A figyelmetekbe ajánljuk