Talán a tőzsdékről vagy gengszterekről szóló filmek miatt az adómentes országokról rögtön egyfajta elbűvölő, mediterrán, tengerparti paradicsom jut eszünkbe. Ezeket az országokat sokszor az úti célokat tartalmazó listánk legégére soroljuk, de rengeteg lehetőséget tartogatnak még akkor is, ha hosszabb időre utaznánk, esetleg letelepednénk. De pontosan milyen országokról van szó és mennyire élhetőek?
A nemzetközi utazók (expatek) biztosításaival foglalkozó vállalat, a William Russel nemrég hozta nyilvánosságra azt összeállítását, melyben az adómentes országokat rangsorolta megfizethetőségük alapján. A lista összeállításához olyan dolgokat vettek figyelembe, mint a havi megélhetési költségek, az albérletárak és rezsiköltségek. A nettó árak alapján pedig minden országhoz társítottak egy maximum 10-ig terjedő „relokációs pontszámot” – írja a Drive, ami az Euronews Business listája alapján kiegészítette a listát azzal a szemponttal, hogy a kiadások után átlagosan mennyi szabadon felhasználható pénzünk marad a lakóknak. A rangsort a lap kiegészítette az adott országok negatívumaival, hogy ténylegesen átfogó képet kapjunk az ottani lehetőségekről.
Ez is érdekelhet! 8 hasznos tipp, ha idén meglátogatnátok a lappföldi Mikulást
Omán
Maszkat, Omán fővárosa
Fotó: Shutterstock
A lista első helyére egy hazánktól viszonylag távol eső ország, Omán került, amely összesen 7,92 pontot ért el. A helyezést elsősorban a megfizethető albérletek, valamint a kedvező ingatlanok miatt kapta. Itt egy albérlet havonta nagyjából 180 ezer forintba kerül, de a megélhetési költségek sem kiugróan magasak: 320 ezer forintból már kényelmesen meg tudunk élni.
Az átlagfizetések körülbelül 850 ezer forint körül mozognak, amiből minden „kötelező” kiadást levonva megközelítőleg 340 ezer forint marad a zsebünkben.
Negatívumok
Omán egészen biztonságos országnak számít (körülbelül annyira, mint Vietnám, Montenegró és Albánia), ám a munkavállalási engedélyeket szigorú feltételekhez kötik – a cégek általában a helyieket részesítik előnyben. Hozzá kell tenni, hogy egy meglehetősen konzervatív országról van szó, és a magánegészségügy is drága tud lenni. Az országban forró, száraz éghajlat uralkodik, ami nem mindenki számára ideális.
Ajánljuk figyelmedbe! 6+1 érv Karintia mellett, ha téli utazásra indulnánk
Kuvait
Kuvait fővárosa, Kuvait
Fotó: Shutterstock
Az összesítésen a második helyet Kuvait érte el 6,49-es pontszámmal. Az átlagkereset meghaladja az 1,05 millió forintot, ebből az albérlet közel 300 ezer, a megélhetés pedig nagyjából 315 ezer forintot visz el. Ez azt jelenti, hogy a kötelező költségek levonásával is nagyjából 440 ezer forintunk marad meg.
Negatívumok
Ománhoz hasonlóan forró időjárásra számíthatunk, az országnak pedig gondjai vannak a szemeteléssel. Ugyan Kuvait alapvetően annyira biztonságos országnak számít, mint például Olaszország vagy az Egyesült Királyság, jobb, ha nem húzunk ujjat a hatóságokkal. A politikai konfliktusok miatt a határközeli helyeket érdemes elkerülni, és arra is fel kell készülnünk, hogy szigorú nemi szabályok vannak életben.
Bahrein
Bahrein fővárosa, Manána
Fotó: Shutterstock
A harmadik befutó Bahrein lett 6,36-os pontszámmal. Ománt követően itt juthatunk a legkedvezőbb áron ingatlanhoz: a lakásokért négyzetméterenként átlagosan 66 700 forintot kell kiadnunk, ellenben, ha albérlet mellett döntenénk, akkor havonta átlagosan 300 ezer forinttal kell számolnunk. Megélhetés tekintetében az összes költségünk nagyjából 370 ezer forint körül fog alakulni, ami bár soknak hangozhat, de a 828 ezres átlagfizetésnek köszönhetően még így is nagyjából 125 ezer forintunk marad a hó végén.
Negatívumok
Magyarországhoz képest elmaradott annak ellenére is, hogy fejlődő országról van szó, tehát a legnagyobb probléma a biztonsággal lesz. A konzervatív országban a nőkre sokkal szigorúbb szabályok érvényesek, így nőként nem túl ideális Bahreinben telepedni.
A megfizethető adómentes országok teljes listája így alakult:
- Omán – 7,9
- Kuvait – 6,5
- Bahrein – 6,4
- Egyesült Arab Emírségek – 5,8
- Brunei – 5,6
- Maldív-szigetek – 5,3
- Katar – 5,1
- Bahamák – 4,2
- Monaco – 4,2
- Kajmán-szigetek – 3,8
- Bermuda – 3,3
- Vanuatu – 2,1