Amennyiben következő utazásunk során nem várost néznénk vagy tengerben fürdenénk, érdemes ellátogatni 1-1 nemzeti parkba. Ezeket a földi paradicsommal felérő helyeket már csak azért is érdemes feltennünk bakancslistánkra, mert meglátogatásukkal olyan közel kerülhetünk a természethez, mint előtte soha.
Hawaii Vulkánok Nemzeti Park, Hawaii
Az idén már 107 éve működő nemzeti parkban találhatók a világ legaktívabb vulkánjai, név szerint a 4169 méteres Mauna Loa és az 1247 méter magas Kilauea. E két aktív és a további három, már kihunyt tűzhányó mellett a park területére láthatóan jellemzők a nagy tengerszint feletti különbségek. Ennek a körülménynek is köszönhetően párját ritkítóan sokszínű az ott élő állat- és növényvilág. Az 1987 óta UNESCO világörökségi listáján lévő parkban közel ezer endemikus, azaz csak ott őshonos növényfaj található meg.
Ezt is olvasd el! 5 európai úti cél, ahová elmenekülhetsz decemberi hideg elől
Serengeti Nemzeti Park, Tanzánia
A serengeti szó a helyi maszáj nyelven végtelen földet jelent. Ez a név már önmagában elárulja, hogy a tanzániai nemzeti park hatalmas területtel bír, ami igaz is, ugyanis közel 30 ezer négyzetkilométeren fekszik. Ami pedig az élővilágot illeti: pontosan olyan állatokkal találkozhatunk itt, mint amelyekre elsőként gondolunk a szafari és a szavanna szavak hallattán.
Oroszlánoktól elkezdve zebrákon és zsiráfokon át több mint 500 madárfajt is megfigyelhetünk természetes közegükben. Ez utóbbit főleg akkor lehet megtenni, amikor a Serengeti Nemzeti Parkon évente kétszer, nagyjából 2 millió állat vonul át a nagy vadvándorlás részeként – írja a Drive Magazin.
Szágarmantha Nemzeti Park, Nepál
A Szágarmantha a nepáli hegyvonulatok között terül el. Ugyanakkor nemhiába itt hozták létre a nemzeti parkot, hiszen a cél már 47 éve is az volt, hogy megóvják a Mount Everestet és az akörüli régiót a hegymászók okozta károktól.
Ez is érdekelhet: 4 úti cél, amely életre szóló kalandokkal vár bennünket
A park nagyobb része már ötezer méter fölötti, vagyis az örök hó birodalmához tartozik – 28%-a legelő és csak 3%-a erdős terület. Az itt élő állatokat tekintve a biodiverzivitás csökkenő tendenciát mutat. Mindössze harminc emlősfaj él itt, köztük például a veszélyezetett hópárduc, a pézsmaszarvas vagy a himalájai fekete medve.
Lencóis Maranhenses Nemzeti Park, Brazília
A brazil Szahara becenévvel ellátott nemzeti parkot sokan az ország legkülönlegesebb helyének is tartják. Az erdős, fás környezet helyett a park területén nagyjából 155 ezer hektár fehér homokdűne és sziklával borított rész található. Az éghajlatra jellemző esős időszak itt is gyakran beköszönt, azonban ezt nem nyeli el a talaj, hanem a homokréteg alatti sziklás kőzet megtartja és így keletkezik időről-időre rengeteg szemkápráztató lagúna.