Le Palais Idéal

A Le Palais Idéal egyetlen ember keze munkája, aki 33 éven át dolgozott a palotán

Kevésbé ismertek, mégis eláll tőlük a lélegzetünk: íme, a világ 6 legkülönlegesebb kastélya

A Budai vár, a Buckingham-palota vagy a versailles-i kastély nemcsak építészeti remekművek, hanem a velünk élő történelem lenyomatai is. Palotákat már az időszámításunk előtti évszázadokban is emeltek szerte a világon, ezek pedig azóta is meghatározó elemei egy-egy nemzet kultúrájának. Akadnak azonban olyan kastélyok is, amelyek a látványukkal és érdekes történeteikkel kiemelkednek a többi közül.


Predjama-vár, Szlovénia

A Predjama-v\u00e1r

A Predjama-vár a 16. században nyerte el végső formáját és a Guinness-rekordok könyvében is szerepel

Photo by Chris Yang on Unsplash


A Predjama-vár lenyűgöző építészeti bravúr: egy több mint 120 méter magas sziklafal oldalába, egy barlang bejáratába épült. Bár a vár helyszíne már a 13. század óta ismert, a ma látható épület a 16. században nyerte el végleges formáját.

Az építmény a Guinness-rekordok könyvében is szerepel, mint a világ legnagyobb barlangkastélya.

Ezt is olvasd el! Thaiföldre utaznál? A helyiek szerint ez a 4 leggyönyörűbb úti cél az országban

A vár nehezen megközelíthető fekvése és a mögötte húzódó barlangrendszer igazi előnyt jelentett a maga idejében: a középkorban Erasmus von Lueg lovag például titkos barlangjáratok segítségével juttatott be élelmiszert és felszerelést a kastélyba, amikor III. Frigyes, Habsburg császár ostrom alá vette azt.

A támadást azonban ő maga nem élte túl – a legenda szerint egy ágyúgolyó végzett vele, miközben épp a mellékhelyiséget használta.

A kastély mögötti barlang jelenleg csak nyáron látogatható, hogy ne zavarják a barlangban élő denevérkolóniát a téli hibernációjuk idején.

Burj Al Babas, Törökország

Burj Al Babas

Ma már szellemváros az egykor luxuslakóparknak tervezett kastélytenger

Fotó: Esin Deniz / Shutterstock.com

A Burj Al Babas az egyik legkülönlegesebb építészeti látványosság: itt ugyanis nem egyetlen épületről van szó, hanem egy valódi luxuslakóparkról, ahol az ingatlanokat miniatűr kastélyok stílusában tervezték.

A helyszín azonban ma már inkább hátborzongató, mint mesébe illő: miután a fejlesztő cég 2019-ben csődöt jelentett, a terület gyakorlatilag szellemvárossá vált.

A munkálatok leállításáig a tervezett 732 háromszintes kastélyból 587 már elkészült, tornyokkal és díszes erkélyekkel együtt.

Burj Al Babas

Összesen közel 800 kastélyt tervezetek felhúzni a területen

Fotó: EvrenKalinbacak / Shutterstock.com

A projekt azonban félbeszakadt, noha addigra 350 házat már értékesítettek, egyenként 370 és 530 ezer dollár közötti áron.

Le Palais Idéal, Franciaország

Le Palais Id\u00e9al

A Le Palais Idéalt egyetlen postás építette több mint 30 éven át

Fotó: milosk50 / Shutterstock.com

A Le Palais Idéal egy szürreális építészeti különlegesség, amelyet egyetlen ember, Joseph Ferdinand Cheval postás épített. A történet szerint Cheval egy nap belebotlott egy különösen gyönyörű kőbe a napi körútja során, ami arra inspirálta, hogy más, hasonló köveket is összegyűjtsön, és megépítse azt a kastélyt, amelyről már régóta álmodott.

Azt mondtam magamnak: ha a természet szobrászkodni akar, akkor én is építkezni fogok!

– idézi a postás szavait a Mentalfloss.

Ez is érdekelhet! Olasz életérzésre vágysz kevesebb turistával? Európa legöregebb tava a Comói-tóval is felveszi a versenyt!

A férfi teljesen egyedül dolgozva, 33 éven át építette a különleges építményt, amelyet végül 1912-ben fejezett be.

Fecskefészek-kastély, Ukrajna

A Fecskef\u00e9szek-kast\u00e9ly

A Fekete-tenger fölé magasodó épület mindössze 10 méter széles

Fotó: shutterstock

Annak ellenére, hogy biztonsági okokból sok kastélyt építettek sziklák peremére, kevés tűnik annyira merésznek, mint a Krím-félszigeten található Fecskefészek-kastély, amely a Fekete-tenger fölé magasodik.

Ez a viszonylag kis épület – mindössze 20 méter hosszú és 10 méter széles – egy olyan sziklaszirtre épült, amelynek szélén az épület alapzata jócskán túlnyúlik, így pont olyan, mintha a levegőbe lógna.

Az eredetileg fából készült építményt 1911-ben alakították át kőből álló kastéllyá, amely ma étteremként működik.

Kelburn-kastély, Skócia

Skócia híres az évszázadokkal ezelőtt épített, tökéletes állapotban fennmaradt kastélyairól és erődjeiről, ám nincs még egy olyan, mint a Kelburn-kastély. Az épület első pillantásra épp olyan, mint bármelyik hagyományos skót vár, ám ha déli oldaláról közelítjük meg, egészen más látvány fogad:

a kőből készült torony, a falak és a bástyák élénk, rajzfilmszerű graffitikkel vannak borítva.

A látványos kialakítás négy brazil művész, Nina Pandolfo, Nunca, valamint az Os Gêmeos ikerpár munkája, akiket kifejezetten azért kértek fel, hogy új, fiatalos és színes arculatot adjanak a kastélynak.

Taj Lake Palace, India

Taj Lake Palace

A Taj Lake Palace eredetileg királyi rezidenciának épült, ma pedig hotelként üzemel

Fotó: Shutterstock

A Taj Lake Palace lenyűgöző látványát egyértelműen az adja, hogy olyan, mintha szó szerint lebegne a Pichola-tó felszínén. Az egykori királyi rezidencia, amely ma luxushotelként működik, a 18. század közepén épült a Mewar királyi család nyári otthonaként.

Még több érdekesség! Fél évszázada él a sziklák között egy szerzetes Görögország egyik apró üdülőszigetén

1963-ban alakították át szállodává, 1983-ban pedig feltűnt a James Bond: Polipka című filmben is.

A figyelmetekbe ajánljuk