Guggenheim Múzeum, Bilbao

5 híres épület a világ körül, amitől biztosan leesik az állunk

A világ minden táján találunk épületeket, melyek szokatlan külsőjükkel, extravagáns formáikkal megdöbbentik a szemlélőket. Ezekből válogattunk most ötöt.



Egy építésznek nem csak az lehet a célja, hogy az általa tervezett épület minél jobban megfeleljen a rendeltetésének. A középkori templomok például részletgazdagságukkal és gigantikus méreteikkel Isten dicsőségét hirdették. Sok mai épület azzal tűnik ki, hogy környezetbarát módon üzemeltethető. Néha viszont az az építész legfőbb célja, hogy alkotása megrökönyödést váltson ki az emberekből. Ilyenekből mutatunk be most ötöt a Bradt Guides segítségével.

Atomium, Brüsszel

Talán az Atomium az első dolog, amire Brüsszel kapcsán asszociál az ember, pedig az építményt csak ideiglenesre tervezték.

A kilenc acélgömbből álló szerkezetet – mely egy vasmolekulát ábrázol 165 milliárdszoros nagyításban – eredetileg az 1958-as brüsszeli világkiállítás kedvéért húzták fel, de annyira megkedvelték a lakók, hogy azóta is a város díszeként szolgál. A 102 méter magas építményben ma étterem, kiállítóterem és kilátó is működik.

Ez is érdekelhet: A könyvmolyok álma: szinte fillérekért szállhatunk meg London egyik legszebb könyvtárában

Guggenheim Múzeum, Bilbao

Baszkföld egyik büszkeségét a világhírű kanadai építész, Frank Gehry tervezte. Bilbao nagy kockázatot vállalt a 100 millió dolláros projekttel, de bevált a hazárdjáték: az évtizedeken át tartó hanyatlás után a baszk város igazi turistamágnessé vált a bizarr épületnek köszönhetően. Azóta is Guggenheim-hatásként emlegetik a jelenséget, amikor egy turisztikai beruházás nagyot lendít valamely üdülőhely idegenforgalmán.

Hallgrímskirkja, Reykjavík

Az izlandi főváros ikonikus épületét 38 éven át építették, de megérte az erőfeszítéseket: az evangélikus templom azóta is az ország egyik legnépszerűbb turistacélpontja. Az expresszionista stílusú, orgonasípokat formázó épület 74,5 méter magas, így tornyából csodálatos kilátás nyílik Reykjavíkra.

Ezt is figyelmedbe ajánljuk: A felhőkarcoló, ami már-már ellentmond a fizika törvényeinek – videó!

Kék templom, Pozsony

Lechner Ödön munkája némiképp kakukktojás a listánkon: inkább a gyönyörködtetés volt az építész célja, mintsem az, hogy megrökönyödést váltson ki a látogatókból. Ettől még szokatlannak mondható az, hogy az épület külső falai kék festést kaptak, vagy hogy kék színű Zsolnay-cserepek borítják a tetőszerkezetet. Az 1908-ban felépült templom a magyar szecesszió egyik legszebb példája.

Ryugyong Hotel, Phenjan

Mi is írtunk már az észak-korai főváros „szellemhoteléről”, mely a mai napig nem nyitotta meg kapuit. 1987-ben azért kezdtek bele a 300 méteres szálloda építésébe, hogy elvegyék a gyűlölt Dél-Koreától a világ legmagasabb szállodájának rekordját.

Hiába költöttek azonban 275 milliárd forintot a projektre, az ország gazdasági nehézségei miatt nem fejezték be az építkezést.

A hotel szerkezete azonban készen van és szilánkra emlékeztető formájával szürreális látványt nyújt a futurisztikusnak nem éppen mondható észak-koreai fővárosban.

A figyelmetekbe ajánljuk