A legelső felhőkarcoló 1885-ben épült Chicagóban. Napjainkban pedig szinte minden világváros látképének elengedhetetlen elemei, a felhőkarcolók művészete a szelek városában tovább fejlődött, erre lenyűgöző példa a 150 North Riverside.
Az 54 emeletes torony 2017-es elkészülte óta nemcsak a kritikusok elismerését, hanem a turisták csodálatát is kivívta, még pedig okkal. A 150 North Riverside ugyanis első ránézésre teljesen ellentmond a fizikának – számolt be róla az OpenCulture.
Ez is érdekelhet: Egy nap alatt felhúztak egy tízemeletes épületet Kínában
Olyan, minta fejjel lefelé építették volna. A hatalmas épületet az alján ijesztően keskenynek tűnik, ezért azt gondolhatnánk, hogy az egész statikailag instabil. Igazunk is lenne, ha ezt a tulajdonságot nem kompenzálták volna alaposan a tervezés és az építés során.
A tervezés során az Y-alakú alsó szintek karjait teljes egészében acélból készítették. Ezek az elemek bizonytalanul rugóznak ki a betonmagból, és átadják a fenti külső szintek összes terhét. Az erők olyan nagyok, hogy ezek az acélelemek a valaha készült legnagyobb I gerendák, amelyeket kifejezetten erre a projektre terveztek és gyártottak.
A másik végére, azaz a tetejére pedig egy hangolt tömegcsillapítót helyeztek, amely alapvetően nem más, mint egy hatalmas beton víztartály.
Olvasd el ezt is! Különleges, már-már rémisztő kapszulákból áll a világ egyik legfurcsább épülete
Hasonló mechanizmussal működik a tajvani főváros sztárfelhőkarcolója, a Taipei 101 is, amelynek saját hangolt tömegcsillapítója egy hatalmas gömb, ami a turisták kedvenc fotóhelyévé vált.
A 150 North Riverside veszélyesen aprónak tűnő alapterületét a telek adta, amely mindössze 10 méter széles beépíthető területet kínált, amelyet az egyik oldalon a vasúti sínek, a másikon pedig a Chicago folyó szegélyezett.