Egyesült Arab Emírségek

Május 25-én Szvíhán városában, az Egyesült Arab Emírségek területén rendkívüli hőmérsékletet regisztráltak: 51,6 Celsius-fokot mértek 13:45-kor, ami új májusi melegrekordot jelent az országban. Ez az érték alig marad el az Emírségekben valaha mért legmagasabb hőmérséklettől, a 2010-ben, Abu-Dzabi egyik szigetén regisztrált 52 Celsius-foktól.


Az Emírségek a Föld egyik legforróbb térségében találhatóak, ahol a klímaváltozás hatásai különösen erőteljesen érzékelhetők. Bár a nyári hónapokban korábban is előfordult már 50 fok feletti hőmérséklet, idén a forróság már a szokásosnál korábban, áprilisban megkezdődött: akkor az átlagos nappali hőmérséklet meghaladta a 42 Celsius-fokot, ami szokatlan eseménynek bizonyult – számol be róla a 24.hu.

A szakértők szerint az ilyen extrém hőhullámok a globális éghajlatváltozás egyértelmű jelei – ráadásul nemcsak gyakoribbá válnak, hanem hosszabb ideig tartanak és intenzívebbek is, különösen Afrikában és a Közel-Keleten, ahol ezek a szélsőségek a leginkább éreztetik hatásukat.

H\u0151s\u00e9g, h\u0151guta

Illusztráció.

Fotó: Stock-Asso/Shutterstock

Mai modern világunkban fontos hangsúlyozni, hogy szakértők és tudósok egyre drasztikusabb következményekkel számolnak a globális felmelegedés mértékét illetően – és ezekre mindenképpen figyelnünk kell. Amíg a klímaváltozás szépen lassan tönkreteszi a bolygónkat, a szakemberek egy újabb negatív hatásra hívják fel a figyelmünket, ez pedig nem más, mint a klímakatasztrófa az emberi egészségre gyakorolt hatásai.

Ahogy arról mi is beszámoltunk, a kor előrehaladtával csökken a testhőmérsékletünk szabályozására való képességünk, és kevésbé vagyunk ellenállóak a külső stresszel és sokkhatásokkal szemben. Azt is tudjuk, hogy a szélsőséges hőség időszakai betegségi és halálozási hullámot váltanak ki, különösen az idősek körében. De ez nem minden.

szem napf\u00e9nyben

A klímaváltozás a látásunkra is rossz hatással van (illusztráció)

Fotó: Mariana Delca/Shutterstock

Az éghajlatváltozás több módon növeli a szemünk egészségét fenyegető kockázatokat is: először is a bolygót melegebbé teszi – 2024-ben a Föld átlagos felszíni hőmérséklete a valaha mért legmagasabb volt. A 40 Celsius-fok elérése hőgutát okozhat, amely a szervezet egészét zavarja meg a biológiai folyamatokban.

Figyelmedbe ajánljuk! Újabb figyelmeztetés: egyre inkább veszélyezteti az egészségünket a globális felmelegedés

A figyelmetekbe ajánljuk