Budapesti metró
Fotó: Shutterstock

Listázták Európa metróvonalait – Budapest nem teszi zsebre, amit kapott

Egy friss összeállítás Európa legjobb és legrosszabb metrórendszereit rangsorolja, az eredmény pedig több szempontból is meglepő. Egy biztos: a budapesti metróhálózat nincs a legnépszerűbbek között a nemzetközi utazók körében, írja a Euronews.


A Bounce csomagmegőrző cég megvizsgálta Európa összes fővárosának metróvonalait. Az alapos kutatás során a vállalat számos tényezőt figyelembe vett az állomások átlagos Google Maps-pontszámától kezdve az éves utaslétszámon és a szolgáltatásokra adott pozitív és negatív online reakciók arányán át.

A rangsor élén Oslo végzett, 10-ből 8,06-os pontszámmal.

A norvég főváros metrórendszere 101 állomással büszkélkedhet, amelyek összesen 85 km hosszú pályán közlekednek. A vonalak a város mind a 15 kerületét érintik, sőt, részben a szomszédos Baerum településen is áthaladnak. Az oslói metró öt vonalból áll, a hatodikat pedig jelenleg is építik.

A rendszer legforgalmasabb állomása a Jernbanetorget, Norvégia legnagyobb közlekedési csomópontjának része. Az állomás az online értékelések döntő többsége szerint könnyen megközelíthető, szép és tiszta.

Jernbanetorget

Az oslói Jernbanetorget metróállomás

Fotó: Shutterstock

Európa második legjobb metrórendszerét Szófiában találjuk, 10-ből 7,64 ponttal. A bolgár főváros metrója az egyik legfiatalabb az összeállításban, hiszen csak 1998-ban nyitotta meg kapuit az utasok előtt. A rendszer 52 km hosszan, 47 állomáson keresztül halad, és érinti a szófiai repülőteret is.

A harmadik helyen a görög főváros, Athén áll, 10-ből 7,29 ponttal. Az athéni metró közvetlen összeköttetést biztosít a repülőtérrel, így az utazók olcsón, gyorsan és kiszámíthatóan juthatnak el a városközpontba. A metró a város forgalmas pireuszi kikötőjét is érinti, ez pedig eléggé leegyszerűsíti a görög szigetvilágra való továbbutazást.

Budapest, bár kifejezetten népszerű a turisták körében, a lista legutolsó helyén végzett, 10-ből mindössze 3,13 ponttal.

48 állomásával és 39 km hosszú pályájával kifejezetten kicsinek számít európai viszonylatban, az utasok száma azonban elég magas, évente körülbelül 382 millió.

A budapesti metróval kapcsolatos fő kritika a tisztaságot érinti: a Bounce szerint rengetegen panaszkodtak szemetes, koszos és büdös állomásokra. A legrosszabb Google-átlagértékelést a Határ út állomás kapta, 5-ből csupán 2,8 ponttal – a kommentek szerint egy „meglehetősen kellemetlen helyről” van szó.

Az M3-as metr\u00f3 Budapesten

Az M3-as metró Budapesten

Fotó: Shutterstock

​Európa 10 legjobb metrórendszere 2024-ben:

  1. Oslo
  2. Szófia
  3. Athén
  4. Madrid
  5. Varsó
  6. London
  7. Bukarest
  8. Lisszabon
  9. Koppenhága
  10. Prága

​És a 10 legrosszabb:

  1. Budapest
  2. Brüsszel
  3. Róma
  4. Amszterdam
  5. Párizs
  6. Berlin
  7. Stockholm
  8. Helsinki
  9. Bécs
  10. Prága


A figyelmetekbe ajánljuk