Elérkezett a nyári üdülési szezon, így ismét sokunkban megfogalmazódik a kérdés: a Balatonnál vagy az Adrián drágább a nyaralás? Szerencsére a szakértők összevetették a legkedveltebb magyarországi üdülőhelyre és a horvát tengerpartra jellemző árakat, írja a Haszon.
A Pannon Egyetem Turizmus Intézeti Tanszékének elemzése szerint 2024-ben egy balatoni nyaralás anyagilag kedvezőbb lehet, mint egy horvát tengerparti üdülés. Kimutatásukban egy pár és egy négytagú család hétéjszakás nyaralásának költségeit is kiszámolták.
Ez is érdekelhet! Ha már unod a horvát tengerpartot – 5 gyönyörű strand Törökországban
Egy pár esetében a balatoni szálloda költségei félpanzióval 470-685 ezer forint között mozognak, míg Horvátországban ugyanez akár 500-970 ezer forintba is kerülhet.
Négytagú családoknál még nagyobb a különbség: Horvátországban 600 ezer és 1,8 millió forint közötti, a Balatonon pedig 630 ezer és 1,18 millió forint közötti költségekkel számolhatunk ugyanebben a kategóriában.
A horvát tengerparti opció egyedül kempingezés esetén bizonyul olcsóbbnak, mint a magyarországi tóparti (605 ezer, illetve 630 ezer forint).
Split, Horvátország
Fotó: Shutterstock
Az elemzés az átlagos élelmiszerárakat is vizsgálta, a szakemberek viszont minimális különbséget találtak a két ország között. A strandételek áraiban már nagyobb volt az eltérés: egy lángos Balatonfüreden 1000-1900 forintba kerül, míg Horvátországban a hasonló szerepet betöltő csevap átlagosan 6,5 eurótól (kb. 2300 forinttól) kezdődik.
Fontos kiemelni, hogy a benzinárak is Magyarországon alacsonyabbak: itt a 95-ös benzin átlagára 604 forint, míg Horvátországban 625 forintnak megfelelő euró.
Összességében tehát anyagi szempontból nem jelent jobb alternatívát a horvát tengerpart – minden más pedig egyéni preferencia kérdése.
Ajánljuk figyelmedbe! 4 autós kirándulás Horvátországban, ha nem csak a tengerben áztatnád magad!
A kimutatás eredménye egyáltalán nem látszik meg a déli szomszédunkba utazók számán, sőt: a Horvát Idegenforgalmi Közösség szerint 2024 első negyedévében 122 ezer magyar vendégéjszakát regisztráltak az országban, ami 18 százalékkal haladja meg az elmúlt év ugyanezen időszakának számait.