Hét hónap alatt egy új eszköz megdöntötte az összes 3D galaxisfelmérési rekordot.
A brit Durhami Egyetem által épített, Sötét Energia Spektroszkópiai Műszer (DESI) nevet kapó alkatrész 5000 optikai szál segítségével növeli a teleszkóp látómezejét.Carlos Frenk professzor, a számításos kozmológiai intézet munkatársa szerint a DESI adatai segítenek majd feltárni a kozmosz legbensőségesebb titkait. Elmondása szerint segíteni fog abban, hogy a sötét energia természetével kapcsolatos nyomokat keressünk.
Többet fogunk megtudni a sötét anyagról is, és arról, hogy milyen szerepet játszik a Tejútrendszerhez hasonló galaxisok kialakulásában és a világegyetem fejlődésében. A száloptikai rendszer a galaxisok, csillagok és a galaxisok egy fényes fajtája, az úgynevezett kvazárok fényét keskeny színsávokra bontja.
Ez feltárja kémiai összetételüket, azt, hogy milyen messze vannak és milyen gyorsan haladnak, így a kutatók felmérhetik, hogy mennyire és milyen gyorsan tágult az univerzum. A végleges 3D-s térkép segítségével a tudósok jobban megérthetik a sötét energiát, amely az univerzum 70%-át teszi ki, és a tágulás motorja.
A DESI 11 milliárd évvel ezelőtti adatokat készít, amelyek fényt deríthetnek a korai világegyetemre. A tudósok az adatokat arra is felhasználják, hogy megértsék a kis galaxisokban található közepes méretű fekete lyukak viselkedését.Az eszköz már több mint 7,5 millió galaxist katalogizált, és várhatóan további 27,5 millió galaxissal bővül a 2026-os üzemidő végéig.
(Forrás: BBC)