A valóságban is léteznek: ez a 3+1 zombiparazita nem a Last of Us készítőinek kitalációja

Zombik márpedig léteznek. Persze nem a két lábon járó halottakról van most szó, hanem olyan élősködőkről, akik képesek feltörni más élőlények agyát, és akaratuk ellenére bizonyos dolgokra kényszeríteni őket. Céljuk természetesen a fertőzések terjesztése – derül ki a New Atlas írásából.


​1. A laposféreg

A lándzsás májféreg nevét a testének lándzsahegy alakjáról kapta, és leginkább szarvasok és tehenek májában élősködik. Ez az egyik legismertebb zombiparazita. Először is a fertőzött emlősök ürülékében lévő peték csigákba kerülnek. A csigák megeszik ezeket, és lárvák fejlődnek ki bennük. Majd nyálkagömböket bocsátanak ki, amit a hangyák észrevesznek és megesznek. A lárvák eljutnak az agyba és átveszik az irányítást a hangya viselkedése fölött. A fertőzött rovar napnyugtakor felmászik egy fűszálra és így várja meg, hogy például egy szarvas megegye őt. Innentől már csak egy lépés, hogy a parazita az állat májába kerüljön, ahol szaporodni tud. A peték az állat ürülékével visszakerülnek a földre, és a ciklus újrakezdődik.

2. A darázs

Más élősködők zombikat használnak arra, hogy jobb életet építsenek a családjuknak. A pókok köztudottan ügyes házépítők, ezért a Polysphincta darazsak igénybe veszik a szolgáltatásaikat. A folyamat első lépéseként egy kifejlett darázs megbénít egy gömbpókot, és tojást rak a hátára. Amikor kiköltözik, a lárva beleharap a gazdatestbe, és elkezdi rágcsálni a benne lévő folyadékot. A darázslárva irányítja a pók viselkedését, és arra használja, hogy építkezzen. Amikor vége a munkának, a lárva köszönetképpen megeszi a pókot, majd kényelmesen összekuporodik új otthonában, amíg kifejlett darázzsá fejlődik. A tanulmányok szerint a darázslárva a gazdaszervet úgy veri át, hogy hormonokat fecskendez be. Ezek közlik a pókkal, hogy ideje vedleni.

3. ​A galandféreg

A munkáshangyák legfeljebb néhány hónapig élnek, de ha megfertőzi őket az Anomotaenia brevis nevű galandféreg, akkor ez több évig is eltart. Akár olyan hosszú ideig is élhetnek, mint a királynők, akik gyakran elérik a 20 évet. Nemcsak a királynők élettartamát kapják meg, hanem a szociális előnyöket is. A nem fertőzött dolgozók etetik, ápolják és még hordozzák is őket. Ez elég jól hangzik a fertőzött hangyák számára, de mindig van egy csapda. Mivel több úgynevezett királynőről kell gondoskodniuk, a dolgozók stresszesebbé válnak, és fiatalabban halnak meg, mint normális esetben. Ez azt jelenti, hogy a kolónia egésze szenved.

+1. A gomba

Bár az ácshangyák általában a fák lombkoronáiban élnek, időnként le kell menniük a földre, ahol aztán lecsap rájuk a Ophiocordyceps unilateralis.

Fun fact: ez a gombafajta irányítja a Last of Us világát.

A veszedelmes gomba spórái a hangyák külső vázára tapadnak, és beássák magukat az idegrendszerbe, és amint a parazita megtelepedik, a hangya görcsbe rándul, és visszarázódik a földre. A bogár teljesen elveszíti az uralmat a teste felett. Érdekes, hogy a parazita egy olyan idegrendszert alakít ki, amellyel bábként irányíthatja a hangyák izmait. A gomba csak ezután fejezi be a munkát: megöli a hangyát, néhány nap múlva pedig egy szár jön ki a rovar fejéből, ami aztán szétpattan. Ezzel újabb spórákat bocsát ki a gyanútlan rovarok felé, akik a földön szaladgálnak. Ördögi kör.

A figyelmetekbe ajánljuk