
6 tipp, hogy a tökéletes terapeutát találjuk meg
A mai világban minden eddiginél nagyobb hangsúlyt kap a mentális jóllét, ami nemcsak kiegyensúlyozott érzelmi életet, de boldog, teljesértékű mindennapokat is eredményezhet. Ennek elérése érdekében egyre többen fordulnak szakemberekhez: bármi is visz el a terápiáig – trauma, párkapcsolati nehézségek, élethelyzeti váltás, vagy csak az igény, hogy valakivel beszélgessünk – az első és talán legnehezebb lépés mindig a megfelelő segítő megtalálása.
Nem kell konkrét diagnózissal érkezzünk, de ha tudjuk, mi az, ami nehéz, mi az, amin változtatni szeretnénk, az rengeteget segíthet a megfelelő irány megtalálásában. Egy 2018-as kutatás szerint, ha te és a terapeutád közös célokat fogalmaztok meg, nagyobb eséllyel tapasztalsz majd fejlődést a folyamat során.
– idézi Ashley Peña szakembert a Healthline. Ha például hallottál már olyan módszerekről, mint a kognitív viselkedésterápia (CBT) vagy az EMDR, érdemes olyan szakembert keresned, akinek van képzettsége ezekben. Ha inkább egy támogató közegre vágysz, csoportterápia vagy sorstársi kör is segíthet.
A terápia ára sokakat elbizonytalanít, így fontos előre látni, mi fér bele a költségvetésünkbe. Ha van biztosításunk, első körben ellenőrizzük, mely szakemberek érhetők el a rendszereden belül, és mit térít a biztosító – például hány alkalmat évente, és milyen önrész mellett. A Healthline-nak nyilatkozó Darren D. Moore terapeuta szerint jó alternatíva lehet az is, ha terápiás képzésben lévő gyakornokhoz fordulunk.
Ha van olyan barátunk, kollégánk vagy orvosunk, aki már járt terápiában, érdemes megkérdezni, kit ajánlana. Az ilyen típusú ajánlás remek kiindulópont lehet, de fontos tudni, hogy ami másnak bevált, nem biztos, hogy nekünk is működni fog.
– mondta Ashley Peña a Healthline-nak.

Sokan nem is tudják, hogy elérhetnek támogatást a közvetlen környezetükben is. Például egyetemi hallgatóként igénybe vehetünk egyetemi tanácsadó csoportokat, civil szervezetek is nyújthatnak csoportos vagy egyéni támogatást, de vallási közösségekben is elérhetők lelkigondozói vagy pszichológiai beszélgetések.
– mondja Darren D. Moore.
Ha túl sok az információ vagy nem tudjuk, merre induljunk, a hivatalos adatbázisok jó kapaszkodók lehetnek.
– mondja Ashley Peña.
Ilyen felületeken általában irányultság (pl. családterápia, szenvedélybetegség), lakóhely vagy módszertani specializáció alapján is szűrhetsz.

Bizonyos mentális problémákra – például evészavar, PTSD, szorongás vagy függőség – léteznek szakosodott egyesületek, amelyek célzottan tudnak ajánlani szakembereket. Emellett számos szakszervezet, például tűzoltók, egészségügyi dolgozók vagy katonák érdekvédelmi csoportjai is kínál saját mentálhigiénés foglalkozásokat.
Olvasd el ezt is!