Ahogy telnek az évek, a testünkkel együtt változni kezd az is, ahogyan érzékeljük a körülöttünk lévő világot: az idő előrehaladtával egyre kevésbé lesz éles az ízlelés, a szaglás, a hallás és a látás is. Egy nemrégiben publikált kutatás eredményei például arról számolnak be, hogy idősebb korunkban még a színeket is másképp érzékeljük.
A University College London (UCL) kutatói tanulmányukban összehasonlították, hogy a fiatalabb és az idősebb emberek pupillái hogyan reagálnak a környezetükben lévő színekre.
Ezt is nézd meg! Lenyűgöző videó szemlélteti, hogyan látják az állatok a színeket
A kutatók egy tizenhét fiatal felnőttből (átlagéletkoruk 27,7 év volt) és húsz egészséges idősebb felnőttből (átlagéletkoruk 64,4 év) álló csoportot vizsgáltak. A résztvevőket egy elsötétített szobában helyezték el, ahol egy nagy érzékenységű szemkövető kamerával megmérték pupillájuk átmérőjét. Mindeközben pedig huszonhat különböző színt mutattak nekik, egyenként öt másodpercig.
A színek között a magenta, a kék, a zöld, a sárga és a vörös különböző árnyalatai – köztük sötét, tompított, telített és világos – szerepeltek. Az alanyoknak a narancs két árnyalatát és négy szürkeárnyalatos színt is mutattak – olvasható az IFLScience cikkében.
Fotó: Robert Katzki/Unsplash
Amikor színt látunk, a pupilláink összeszűkülnek a világosság vagy a színárnyalatok bármilyen változására reagálva. Általában ezt nehéz megfigyelni egy egyénnél, de a csapat által használt, pupillométer néven ismert nyomkövető kamera képes volt a pupilla átmérőjének változását másodpercenként ezerszeres sebességgel rögzíteni.
Ez is érdekelhet: Mikor derül ki, hogy milyen lesz egy kisbaba szemének a színe?
Elemzésük során a kutatócsapat arra a következtetésre jutott, hogy az egészséges idős emberek pupillájának átmérője kevésbé szűkül össze a színkromára adott válaszreakcióra, mint a fiatalabb alanyok esetében. Ez különösen a zöld és a magenta árnyalatok esetében volt szembetűnő.
A tudósok úgy vélik, hogy korunk előrehaladtával csökken a szervezetünk érzékenysége a színek telítettségi szintje iránt az elsődleges látókéregben. Ez az agy azon része, amely a retináról érkezett közvetített vizuális információkat fogadja, integrálja és feldolgozza.
A vezető szerző, Dr. Janneke van Leeuwen nyilatkozata szerint:
Ez a munka megkérdőjelezi a tudósok körében régóta fennálló meggyőződést, miszerint a színérzékelés viszonylag állandó marad az élet során, és ehelyett azt sugallja, hogy a színek lassan halványulnak az életkor előrehaladtával.
Mindezek az adatok segíthetnek megmagyarázni azt is, hogy miért változhatnak a színpreferenciák az életkor változásával.