A Stonehenge-i oltárkő rejtélyes eredete tovább mélyült, mivel új kutatások szerint nem az Orkney-szigetekről származik.
A múlt hónapban kiderült, hogy az emlékmű középpontjában álló hat tonnás, hatalmas követ a messzi északi Skóciából hozták, nem pedig Walesből, mint az emlékmű kékköveit. A felfedezés során arra is fény derült, hogy a kő az Orkádiai-medence néven ismert terület homokkő lelőhelyéről származik, amely magában foglalja Orkeny és Shetland szigeteit, valamint Skócia egy part menti sávját.
Ebben a térségben két ősi megalitikus építmény, a Stones of Stenness és a Ring of Brodgar is megtalálható – írja az Independent.
Ez is érdekelhet: A Stonehenge ikonikus kövei 120 kilométert utazhattak mostani helyükre
A köveket kémiai és ásványtani elemzés alá vetették, és bár az őltárkő hasonló tulajdonságokkal rendelkezik, mint az Orkney-szigeteki emlékek, nem ugyanarról a helyről származnak.
Richard Bevins, az Aberystwyth-i Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint Orkney lett a legkézenfekvőbb forráshely, miután a néhány évvel ezelőtti kutatások nem Walesre mutattak. Mint hozzátette, vizsgálatuk gyökeresen megváltoztatja az oltárkő eredetéről alkotott elképzeléseket.
Olvasd el ezt is!Történelmi jelentőségű ősi tárgyat találtak Angliában
Az Orkádiai-medence mérete miatt a szakértők figyelmeztettek, hogy az oltárkő lelőhelyét nem fogják gyorsan megtalálni, de eltökéltek abban, hogy „leszögezzék” a helyszínt.
Bár a Stonhenge-hez fűződő skót kapcsolat felfedezése izgalmas, több kérdést vet fel, mint választ. Más kövek esetében sikerült bizonyítani a walesi eredetet, ez azt jelzi, hogy a Stonehenge építőinek szerteágazó kapcsolati rendszere lehetett.