ősz
Getty Images

Őszi szorongás? 6 tipp, hogy gyorsan túllendülj rajta!

Vége a nyári jó időnek, rövidülnek a nappalok, a napsütésből is kevesebb jut és a szabadban sem töltünk már annyi időt. Mindez sokaknak nyomasztó lehet, ami rányomhatja a bélyegét a mindennapokra is. A jelenséget a szakemberek „őszi szorongásnak" is nevezik, amelynek semmilyen konkrét kiváltó oka nincsen, egyszerűen az új, hűvösebb évszaktól romlik el a kedvünk. Ismerős? És hogyan javíthatunk rajta?

A Healthline újságírója kérdezett meg pár, a témában jártas szakértőt.

Keressük a napfényt!

Kezdésnek az is megteszi, ha több időt töltünk a szabadban, és keressük a napfényben tölthető perceket. Érdemes korán felkelni, hogy már a reggeli napsütést magunka tudjuk szívni – ha pedig szükséges, feküdjünk le korábban, hogy leküzdjük a nappali álmosságot.

Mivel ősztől már egyre sötétebb van, jó ötlet lehet valamilyen fényterápiás eszközt is beszerezni, például olyat, aminek az intenzitása ébredéskor fokozatosan nő, ezzel szimulálva a napfelkeltét, ha kint koromsötét van.

Kezdjünk el mozogni! 

Mozogjunk naponta legalább 30 percet. A sokszor elviselhetetlen kánikula után az ősz remek alkalom, hogy a szabadban biciklizzünk, fussunk vagy csak szimplán sétáljunk. Alternatívaként kezdjünk el valamilyen új sportot, vagy járjunk edzőterembe.

Változtassunk az étrendünkön!

Az ősz kiváló alkalom arra, hogy átgondoljuk, miket is eszünk egy nap folyamán. Készítsük el a kedvenc szezonális levesünket, mellé pedig csináljunk valamilyen meleg ételt, amelyet a nyáron nem kívánunk. Persze érdemes elkerülni a nehéz, zsíros ételeket, amik megbélyegezhetik a napot.

Rendezzük a sorokat, kezdjünk bele valami újba!

Mivel az ősz az újrakezdés és egyben egy új évszak időszaka is, érdemes úgy gondolni rá, mint a rendrakás idejére: a ház és a kert rendbetétele jó kezdés lehet, hogy később újraszervezhetjük a napi rutinjainkat is. Jó ötlet lehet megfontolni valamilyen új hobbi vagy tanfolyam elkezdését is, amit már régóta terveztünk.

Változtassunk a hozzáállásunkon!

Ahelyett, hogy az őszi évszakra negatívan gondolnánk, próbáljuk meg átkeretezni az időszakot. Ne gondoljunk annyit a napfény és a kint programok elvesztésére, inkább próbáljunk meg azon ötletelni, hogy mennyi mindent csinálhatunk a házon belül.

Ennek az egyik módja, ha megváltoztatjuk és kicsit „ősziesítjük" az otthoni környezetet – jó kiindulás erre a fenti pont.

Keressünk fel egy szakembert!

A kognitív viselkedésterápia (CBT) a kutatások szerint hatékonyan kezeli a szorongást és a szezonális affektív zavarokat.

Ha leterheltnek érezzük magunkat, amin semmilyen tipp nem javít, ne várjunk addig, amíg a dolgok igazán rosszra fordulnak: keressünk fel valamilyen szakembert, aki segíthet abban, hogy a hangulatunk jobbra forduljon.


A figyelmetekbe ajánljuk