Egy eszement teória szerint a Nemzetközi Űrállomás, amely már jóval több mint két évtizede kering a Föld körül, valójában egy víz alatti hollywoodi hangszínpad.
A közösségi média kételkedő felhasználói elárasztották a kommentszekciókat, miután a NASA beszámolt a nemzetközi űrállomásra látogató turisták legénységéről, és felvételeket is mutatott.
Az interneten terjedő videók állítólag terhelő bizonyítékokat mutatnak be a légbuborékokról, amelyeket az űrhajósok az űrséták során engednek ki, illetve a rejtett drótokról és hevederekről, amelyeket a legénység tagjai viselnek, miközben az állomáson lebegnek. A többi, állításuk szerint, csak zöld képernyő és CGI-trükk.
Ez is érdekelhet:A NASA bejelentette, hova fog becsapódni a Nemzetközi Űrállomás az évtized végén
A TikTok-on a „légbuborékok" és az „űr" kifejezésekre való keresés rengeteg videót dob fel, némelyik több tízezres nézettséggel, amelyek erőteljesen azt sugallják, hogy a NASA összeesküvést szőtt az űrhajósokról készült felvételek hamisítására egy medencében. Sok ilyen videó használja még a flatearth hashtaget is, ami arra utal, hogy jelentős átfedés lehet a jól ismert összeesküvés-elmélettel, miszerint a Föld lapos.
A NASA érthető módon nem akar semmit sem kezdeni ezekkel az elméletekkel.
Soha, semmilyen körülmények között nem helyettesítették kellékek, zöld képernyő, drótok vagy szimulált víz alatti létesítmények az űrállomás tényleges, valós idejű működését
– nyilatkozta Sandra Jones, a houstoni székhelyű szóvivő.
Egyiknek sincs semmi alapja. Azt sugallni, hogy ez hamisítvány, egyszerűen ostobaság és tudatlanság
– mondta Jonathan McDowell, a Harvard asztrofizikusa.
A szakértők arra is rámutatnak, hogy ezek a „légbuborékok" valószínűleg por- vagy jégszemcsék lehetnek, amelyek az űrséták során szabadulnak ki az asztronautákból.
A folyadékban mozgó gázbuborékok nem követnek tökéletesen egyenes vonalat, amikor a felszínre emelkednek. Egy közös kiindulópontból indulnak ki, és állandó sebességgel, tökéletesen egyenes vonalban mozognak
– magyarázta Joshua Colwell, a Közép-Floridai Egyetem bolygókutatója.
Aztán ott van még az a kérdés is, hogy a NASA miért csinálja mindezt. És ha az űrutazás kamu, miért ne tennék azt egy kicsit izgalmasabbá, ahelyett, ahogy most unalmas protokollokkal és leállásokkal működik?
Olvasd el ezt is! Így néz ki a Nemzetközi Űrállomás belülről, amikor beindítják az óriáshajtóműveket
Nehéz elhinni, hogy az űrügynökség, amely évente mintegy 3,1 milliárd dollárt költ az űrállomás-programra, egy bonyolult és nem túl inspiráló kinézetű stúdió csupán.
Egy távcsőre van szükségünk csupán, hogy a Földről kiszúrjuk az űrállomást, amely 24 óránként 16-szor kerüli meg bolygónkat. Az űrállomás a Hold és a Vénusz után a harmadik legfényesebb objektum az égen, köszönhetően hatalmas méretének, fényvisszaverő képességének, de nem utolsó sorban a Földhöz való közelségének.