lábnyomok

90 ezer éves lábnyomokra bukkantak régészek a marokkói tengerparton. De vajon hogyan lehetséges ez? Egy nemrég kezdődött régészeti vizsgálat ezt, és sok egyéb kérdést is megválaszolt a lelettel kapcsolatban.


A Mouncef Sedrati régész által vezetett kutatócsoport még 2022-ben lelt rá egy Marokkó északi részén fekvő strandon az emberi lábnyomokra.

Ezt is olvasd el! Ezek az ősi lábnyomok felülírhatják azt, amit a madarakról tudnunk

A Dél-Bretagne-i Egyetem által írt, és összesen 85 mintát vizsgáló tanulmány megerősítette azt a korábbi feltételezést, miszerint ~100 ezer évvel ezelőtt egy kisebb lélekszámú Homo sapiens-csoport lassú migrációs hullámokban elhagyta Afrikát.

Egy másik tanulmány szerint ezek az emberek 80-90 ezer évvel ezelőtt érkeztek Dél-Európába. Az időintervallumok megegyeznek, így nagy valószínűséggel ők hagyták a nyomokat a mai Larache közelében fekvő tengerparton.

Ezt is nézd meg! 23 ezer évvel ezelőtti lábnyomokat találtak Amerikában

Sedrati szerint a nyomok azért láthatóak még most is, mivel a strand egy agyagos üledékkel borított sziklás platformon helyezkednek el, ami lehetővé tette a minták fennmaradását az árapály ellenére is.

A kutatócsoport egyébként egy speciális módszert alkalmazott az emberi lábnyomok pontos korának meghatározására, melynek során kimutatták, mikor érte utoljára napfény a tengerpart homokjában lévő kvarcot. Ezek alapján jutottak arra az eredményre, hogy nagyjából 90 ezer évvel ezelőtt járhatott ott Homo sapiens.

A régészek ezután megmérték a leletek hosszát és mélységét, abból a célból, hogy megállapítsák az emberek életkorát, valamint a lábméret és a lépések távolságának elemzése révén végül a fiatalok és felnőttek arányát is képesek voltak kideríteni, így kijelenthető, hogy a csoportban több generáció élt együtt

olvasható a HelloMagyar cikkében.

A figyelmetekbe ajánljuk