​Az Indus-völgyi civilizációból fennmaradt cserepek.
Fotó: Shutterstock

Az Indus-völgyi civilizációból fennmaradt cserepek.

Meg tudod fejteni ezt az ősi írást? 1 millió dollár ütheti a markod

Az India délkeleti részén elterülő Tamilnádu állam kormánya egymillió dolláros jutalmat ajánlott fel annak, aki megfejti a világ egyik legrégebbi kultúrájának rejtélyes írását.


Egy friss tanulmány az Indus-völgyi civilizáció titokzatos, mintegy 4000 feliratból álló írását vizsgálta, melyek szinte kizárólag pecséteken, kerámiákon és táblákon fordulnak elő. A legtöbb felirat rövid, öt és hat szimbólum közötti, a leghosszabb pedig harmincnégy szimbólumot tartalmaz. Az írást eddig még egyetlen tudósnak sem sikerült megfejtenie. Egy friss tanulmány szerzői azonban rájöttek, hogy feltűnő hasonlóságok figyelhetők meg az írás és az ősi tamil kerámiák szimbólumai között – írja az Archeology News.

M.K. Stalin, Tamilnádu főminisztere emiatt nemrég bejelentette, hogy egymillió dolláros (390 755 500 forint) jutalomban részesíti azt, akinek sikerül megfejtenie a feliratok jelentését.

Az Indus-völgyi civilizáció, más néven a Harappa-kultúra 5000 évvel ezelőtt virágzott az Indus termékeny síkságain, a mai Északnyugat-India és Pakisztán területén. A kultúrát alapvetően kifinomult épületek és kereskedelmi hálózatok jellemezték. A rejtélyes írás először 1875-ben került a figyelem középpontjába, amikor a Sir Alexander Cunningham brit régész által felfedezett pecsétkövet nyilvánosságra hozták.

Azóta számos hipotézis született, amelyek szerint a felirat dravida, egy korai brahmi, vagy egy korai indoárja nyelven íródott, sőt még a sumér nyelvhez is kötötték, de végül egyik elmélet sem bizonyult helyesnek. Asko Parpola elismert indológus úgy jellemezte a leleteket, mint „a legfontosabb megfejtetlen írásrendszert."

A friss tanulmány szerint van rá esély, hogy az írás kapcsolatban állhat Tamilnádu korai falfestményeivel. K. Rajan és R. Sivananthan kutatók több mint 14 ezer tamilnádui kerámiacserepet hasonlítottak össze, és jelentős hasonlóságokat fedeztek fel az írásjegyekkel. Szerintük ez arra utal, hogy Dél-India és az Indus-völgy területén élők között kulturális kapcsolat állhatott fenn.

A díj bejelentése az egész világ figyelmét felkeltette: az azóta eltelt idő alatt informatikusok, mérnökök és nyelvészek is igyekeztek megfejteni az írást. A feliratok megértése rengeteg információval szolgálhatna az Indus-völgyi civilizáció társadalmának és kultúrájának megismeréséhez.


A figyelmetekbe ajánljuk