Ismét bebizonyosodott, hogy a mesterséges intelligencia nem ér véget a Chat GPT-nél, ugyanis a kutatók egy MI segítségével négy új „Nazca-vonalnak” hívott rejtélyes geoglifára lettek figyelmesek.
A szóban forgó Nazca-vonalakra a dél-perui sivatagban lettek figyelmesek, és a már említett MI segítségével sikerült is azonosítani őket. A misztikus faragványok többek között egy 78 méteres lábpárt, egy 19 méteres halat és egy 17 méteres madarat ábrázolnak.
A kutatásban az IBM Japan és a Yamagata Egyetem vett részt, akik mélytanulási algoritmusokat fejlesztettek ki annak érdekében, hogy a magasból átfésülhessék a Nazca-sivatagot.
Ez is érdekelhet: 6 munkakör, amitől megfoszthatja az emberiséget a ChatGPT
AI Deep Learning Unveils 4 New Nazca Geoglyphs#AI #AIdeeplearning #archaeologicalinvestigations #artificialintelligence #geoglyphs #Japanesescientists #llm #machinelearning #NazcaGeoglyphs #NazcaLines #PerusNazcaPampa #Sciencehttps://t.co/x9xE6VNHfB pic.twitter.com/FEdMlM6cpC
— Multiplatform.AI (@MultiplatformAI) June 4, 2023
A szakemberek kifejtették, hogy az MI segítségével 21-szer gyorsabban azonosították be a rajzokat, mint korábban. Ez nem meglepő, mivel az algoritmus óriási vizuális adathalmazokat képes gyorsan elemezni, sőt meg is jegyzi a különböző szimbólumokat.
Az elemzés és a módszertan után érdemes pár szót ejteni a rajzok eredetéről is: a Nazca-vonalak a Nazca-sivatagban található geoglifák egy csoportja, amelyeket minden bizonnyal i. e. 500 és i. sz. 500 között alkottak meg. Ezek a faragványok évezredeken át rejtve voltak a világ szeme elől, azonban a 20. században több száz ilyen műalkotást fedeztek fel.
Ezek a vonalak nagyrészt élőlényeket ábrázolnak, illetve különböző mitikus lényekre hajazó karaktereket.
Azt azonban a mai napig nem tudjuk pontosan, hogy az ősi peruiak miért bajlódtak ennyit ezeknek a vonalaknak a felrajzolásával, egyesek szerint a rajzok útjelzőként szolgálhattak, míg mások szerint az isteneknek akartak velük kedveskedni.
Forrás: IFL Science