A csillagászok becslése szerint 1 a 83-hoz az esély arra, hogy a 2024 YR4 nevű objektum a bolygónkat vegye célba 7 év múlva.
A 2024 YR4 névre keresztelt aszteroidát az Amerikai Űrügynökség (NASA) megfigyelőrendszere 2024. december 27-én szúrta ki. A kutatók ekkor egy kifejezetten magas értéket, körülbelül 1,2 százalékot számoltak ki annak esélyére, hogy a kisbolygó 2032-ben becsapódjon a Földbe.
Az adatok alapján a 2024 YR4 átmérője 55 méter. Ez a méret túl kicsi ahhoz, hogy az emberi civilizációnak véget vessen, ha összeütközne bolygónkkal,
egy nagyvárost azonban képes lenne eltörölni a Föld színéről.
Ezt is olvasd el! Ennyi esélyünk lenne egy Föld felé tartó aszteroida elpusztítására a tudósok szerint
A tudósok becslése szerint becsapódásakor körülbelül 8 megatonna energiát szabadítana fel. Ez több mint 500-szorosa a Hirosimát 1945-ben elpusztító atombomba energiájának.
Bár az aszteroida jelenleg távolodik tőlünk, a Földnek a következő fél évszázadban többször is közel kell kerülnie az űrsziklához. Legközelebb 2028 végén közeledik majd oldalirányban; 2032 és 2074 között pedig még 6 alkalommal jön felénk az aszteroida.
A NASA szerint ezek közül legnagyobb eséllyel 2032. december 22-én léphet be a légkörünkbe.
Ez is érdekelhet! Közel 25 milliárd kilométerre küldött parancsot a NASA
Mindezek a tényezők a 2024 YR4-et a Torino Impact Hazard Scale (a tudósok által az aszteroidák veszélyességi szintjének meghatározására használt rendszer) 3. szintjére helyezik. Mindez azt is jelenti, hogy a csillagászok szoros figyelemmel kísérik majd az objektum útját, amint az visszatér bolygónk felé.
Az ehhez hasonló veszélyek miatt a NASA és más űrügynökségek egyre inkább érdeklődnek az aszteroidák eltérítésére vagy kiiktatására szolgáló technikák iránt.
Ilyen projekt volt a 2022-es Double Asteroid Redirection Test (DART) is, amely során sikeresen vezettek bele egy ebből a célból fellőtt űrszondát egy aszterodiába – ezzel eltérítve azt eredeti pályájáról.
Forrás: Live Science