nasa szimuláció
NASA

A NASA megkezdte a Mars-szimulációt: 4 önkéntest zártak be egy teljes évre

Elindult a NASA Crew Health and Performance Exploration Analog (CHAPEA) nevű missziója: a négyfős legénység már el is köszönt a külvilágtól, és megkezdték az ügynökség első marsi szimulációját a tervezett háromból.

A NASA közlése szerint a legénység – köztük egy mikrobiológus és egy orvos – a fedélzeti mérnök, az egészségügyi tiszt, a tudományos tiszt és a parancsnok szerepeit fogja betölteni, miközben a 3D-nyomtatott, 158 négyzetméteres Mars Dune Alpha nevű lakóhelyükön tartózkodnak majd – egy teljes évet.

A résztvevőknek a pszichológiai megterhelésén kívül más kihívásokkal is meg kell majd küzdenie a szimulációban, amelyeket a felügyelő kutatók állítanak majd fel, írja az IFLScience.

Ez is érdekelhet: Kudarcokkal és tragédiákkal volt kikövezve a világűr meghódítása

A CHAPEA olyan körülményeket fog szimulálni, amelyekkel egy marsi küldetés legénysége szembesülne, beleértve a korlátozott erőforrásokat és az 5 és 20 perc közötti kommunikációs késéseket. A NASA szerint a legénységnek „szimulált felszerelési hibákkal és más környezeti stresszfaktorokkal" is szembe kell majd nézniük. A résztvevők az ott töltött idő alatt a marsi élőhelyen kívüli sétákat is szimulálni fogja és egyéb tudományos kutatásokat is végeznek majd.

NASA

A földi szimulációk segítenek majd megérteni és ellensúlyozni azokat a fizikai és mentális kihívásokat, amelyekkel az asztronautáknak még az indulás előtt szembe kell nézniük

– mondta Grace Douglas, a NASA fejlett élelmiszer-technológiai kutatásának vezető tudósa egy korábbi sajtóközleményben.

Korábban már történtek hasonló, a hosszú távú szimulációk, az akkori eredmények vegyesek voltak: a Scientific International Research In Unique Terrestrial Station (Project SIRIUS) és a Mars-500 által végzett szimulációk azt találták, hogy a legénységek a kommunikációs késések növekedésével egyre önállóbban kezdtek el élni. Ez ugyan pozitívum, hiszen önállósodott a marsi legénység, a szakértők mégsem örültek annyira, mivel könnyen lehet, hogy a felszínen tartózkodó űrhajósok és a földi küldetésirányítás között megszakad a kapcsolat.

A negatív oldal az, hogy a küldetésirányítás elveszíti a lehetőséget, hogy megértse a legénység igényeit és problémáit, ami következésképpen akadályozza a küldetésirányítás képességét a támogatásban

mondta Dmitrij Shved, az Orosz Tudományos Akadémia és a Moszkvai Repülési Intézet munkatársa a CNET-nek.


A figyelmetekbe ajánljuk