Manapság egyáltalán nem ritka, hogy valamilyen kisebb vagy nagyobb mértékű szorongással élünk. A szakértők szerint a szorongás evolúciósan fontos − egy figyelmeztető jel arra, hogy valami veszély fenyegethet, és valamit tenned kell, hogy megvédd magad.
Sokszor azonban ennek a szorongásnak nincs nagyobb jele.
A szorongásos zavarban szenvedő emberek képesek lehetnek működni a munkahelyükön, a párkapcsolatukban, a gyermeknevelésben − sőt, akár el is mehetnek szórakozni, és látszólag jól érzik magukat
- mondja Dr. Gail Saltz pszichiáter, a Weill-Cornell Medical College klinikai docense.
Ez is érdekelhet: A szorongás okai között lehet az anyától örökölt hajlam
Általában ilyenkor a nyugodt külső mögött ott egy belső monológ, amely egy másik, olyan szorongásokkal teli történetet mesél, mint: „alig bírok lépést tartani, minden szét fog esni", vagy „bármennyit is teszek, sosem leszek elég jó" – fejti ki a Good Housekeeping.
Mi is az a magasan funkcionáló szorongás?
Számos tényező vezethet szorongásos zavarhoz, többek között a genetika és az olyan traumatikus élmények átélése, mint a bántalmazás, egy szerettünk halála vagy egy hosszan tartó betegség.
Bár a szorongást általában tartós, túlzott félelemként vagy aggodalomként határozzák meg olyan helyzetekben, amelyek valójában nem fenyegetőek, a szorongásnak több különböző kategóriája létezik − ezek bármelyike lehet „magasan funkcionáló", amennyiben az illető képes a mindennapi életét többnyire zavartalanul élni.
A szorongás kategóriái a következők:
Fotó: Shutterstock
- Generalizált szorongásos zavar: félelem vagy kiterjedt aggodalmak a mindennapi élettel kapcsolatban.
- Szociális szorongásos zavar: irracionális aggodalom a másokkal való érintkezés miatt; állandóan félelem, hogy rosszat mondunk vagy teszünk, és mások elítélnek miatta.
- Fóbiák: irracionális félelem bizonyos dolgoktól, például kutyáktól, baktériumoktól, repüléstől, magasságtól, zsúfolt helyektől stb.
A magasan funkcionáló szorongók igyekeznek fenntartani a tökéletes kinézetet, a tökéletes közösségi médiaprofilt, a tökéletes kapcsolatot, miközben belül állandóan attól rettegnek, hogy minden darabokra hullik.
A magasan funkcionáló szorongás jelei
Még ha a közvetlen környezeted nem is sejti, hogy bármi baj van, számos szorongásos tünettől szenvedhetsz, többek között:
- Állandó aggodalom: ez olyan gondolatok formájában jelentkezhet, amelyek csak úgy keringenek a nap nagy részében. Mi van, ha az a kis dudor valami rákos dolog? Mi van, ha a főnököm rájön, hogy nem tudom, mit csinálok? Mi van, ha földrengés vagy egy másik világjárvány jön?
- Fizikai problémák: a szorongás negatív hatással lehet a szervezetre, fáradtságot, alvászavart, fájdalmakat, izomfeszültséget, sőt, akár gyomor-bélrendszeri problémákat, például hasmenést is okozhat.
- Feszült idegek: lehet, hogy úgy érzed, hogy a szíved gyorsan ver, és izzadsz, vagy olyan érzésed van, mintha valaki megijesztette volna.
- Koncentrációs nehézségek: bármennyire is próbálsz koncentrálni, könnyen előfordulhat, hogy valami elvonja a figyelmed.
- Ingerlékenység: lehet, hogy a partnereddel vagy a gyerekeiddel szemben sokkal hamarabb elveszíted a kontrolt.
- Pánikrohamok: ezek hirtelen jelentkezhetnek, szívdobogással, légszomjjal, mellkasi fájdalommal és izzadással karöltve