Különös jelenségre lettek figyelmesek a kutatók a vörös bolygón.
A Marsra látogató embereknek valahol menedéket kell találniuk a bolygót sújtó sugárzás, hőmérsékletingadozás és porviharok elől. Elképzelhető, hogy a vörös bolygón is vannak a földihez hasonló lávabarlangok, ahol a jövő telepesei meghúzhatnák magukat. Ezek beomlott szakaszai, az úgynevezett tetőablakok, hozzáférést biztosíthatnak ezekhez a földalatti menedékhelyekhez – írja a Science Alert.
Ez is érdekelhet: Szivárog a légkörünk? – Öt furcsa tény a Földről, amit sokan nem ismernek
Lehet, hogy épp ilyen üregeket sikerült megörökítenie a NASA Mars Reconnaissance Orbiter (MRO) űrszondájának. Az egyik, mindössze néhány méter átmérőjű gödör a Arsia Mons nevű szunnyadó vulkán régiójában található.
Az Arsia Mons régióban pedig számos ehhez hasonló gödör lehet. Ez azonban sok bizonytalanságot rejt magában. Az egyikről készült képen egy megvilágított oldalfal látható, ami arra utalhat, hogy csak egy henger alakú gödörről van szó, az pedig nem jellemző a beomlott lávabarlangokra.
(NASA/JPL/University of Arizona)
Olvasd el ezt is! Rejtélyes dolgok az űrben, amire a tudósok sem tudják a magyarázatot
A képen látható lyuk csak egy gödör vagy akna lehet, nem pedig egy barlang vagy lávacső bejárata. Ilyenek a hawaii vulkánokon is találhatóak, a szakértők pedig gödörkrátereknek nevezik őket, mivel nem kapcsolódnak hosszú barlangokhoz vagy lávacsövekhez.
A Földön ezek a gödörkráterek 6 és 186 méter mélyek, szélességük pedig 8 és 1140 méter között mozog. Az Arsia Mons gödör mindössze 178 méter mély.
Kutatók most azon dolgoznak, hogy miképp lehetne ezeket a barlangokat és kráterket alaposabban megvizsgálni, talán a későbbi robotizált misszióknak sikerült majd feltérképezniük őket.