mikroba egy űrállomáson
Fotó: Shutterstock

Illusztráció – a tartalmat mesterséges intelligencián alapuló képalkotó rendszer hozta létre.

Eddig ismeretlen mikrobát fedeztek fel a kínai űrállomáson

Kínai tudósok egy új baktériumtörzset fedeztek fel a Tiangong űrállomás fedélzetén, írja az Interesting Engineering. A Niallia tiangongensis névre keresztelt mikroba ígéretesnek tűnik a fenntartható hulladékfeldolgozás terén mind az űrben, mind a Földön.


A felfedezést a Shenzhou Space Biotechnology Group és a Beijing Institute of Spacecraft System Engineering kutatói tették, akik az új mikrobáról szóló tanulmányt az International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology című folyóiratban publikálták.

A Niallia tiangongensist az űrállomás kabinjában vett felszíni mintákból izolálták steril törlőkendők segítségével. Ezeket lefagyasztották, visszaszállították a Földre, és genomszekvenálással, valamint anyagcsere-profilok készítésével elemezték.

Az újonnan felfedezett törzs egyedi módon alkalmazkodik az űrben uralkodó szélsőséges körülményekhez: fokozottan ellenálló mind az oxidatív stresszel, mind a sugárzás okozta károsodással szemben. Annak megértése, hogy az ilyen és ehhez hasonló mikrobák pontosan hogyan alkalmazkodnak a mikrogravitációhoz, a sugárzáshoz és a zárt környezethez, létfontosságú az űrhajósok egészségének biztosítása és az űrhajók épségének megőrzése szempontjából.

A Niallia tiangongensis két ígéretes lehetőséget is kínál a valós alkalmazások terén. Egyrészt pontosabb mikrobiális ellenőrzési stratégiákat tehet lehetővé az űrhajókban, a mezőgazdaságban, az orvostudományban és az iparban; másrészt a különleges szerves vegyületek metabolizálására való képessége megnyitja az utat a fenntartható hulladék- átalakító rendszerek előtt, amelyek mind az űrben, mind a Földön hasznosíthatók lesznek.

Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kínai Csang’o–5 2020-ban 1,7 kilogrammnyi kőzetet és talajmintát hozott vissza a Holdon található Oceanus Procellarum – vagyis a „viharok óceánja” – nevű lávasíkságról. A lelet egy szokatlan kémiai összetételű üveggolyót is tartalmazott, amely a kutatások szerint mintegy 68 millió évvel ezelőtt keletkezhetett.

A figyelmetekbe ajánljuk