Kínai tudósok egy új baktériumtörzset fedeztek fel a Tiangong űrállomás fedélzetén, írja az Interesting Engineering. A Niallia tiangongensis névre keresztelt mikroba ígéretesnek tűnik a fenntartható hulladékfeldolgozás terén mind az űrben, mind a Földön.
A felfedezést a Shenzhou Space Biotechnology Group és a Beijing Institute of Spacecraft System Engineering kutatói tették, akik az új mikrobáról szóló tanulmányt az International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology című folyóiratban publikálták.
Ez is érdekelhet! Oroszország és Kína 2036-ra közös erőművet építene a Holdon
A Niallia tiangongensist az űrállomás kabinjában vett felszíni mintákból izolálták steril törlőkendők segítségével. Ezeket lefagyasztották, visszaszállították a Földre, és genomszekvenálással, valamint anyagcsere-profilok készítésével elemezték.
Az újonnan felfedezett törzs egyedi módon alkalmazkodik az űrben uralkodó szélsőséges körülményekhez: fokozottan ellenálló mind az oxidatív stresszel, mind a sugárzás okozta károsodással szemben. Annak megértése, hogy az ilyen és ehhez hasonló mikrobák pontosan hogyan alkalmazkodnak a mikrogravitációhoz, a sugárzáshoz és a zárt környezethez, létfontosságú az űrhajósok egészségének biztosítása és az űrhajók épségének megőrzése szempontjából.
A Niallia tiangongensis két ígéretes lehetőséget is kínál a valós alkalmazások terén. Egyrészt pontosabb mikrobiális ellenőrzési stratégiákat tehet lehetővé az űrhajókban, a mezőgazdaságban, az orvostudományban és az iparban; másrészt a különleges szerves vegyületek metabolizálására való képessége megnyitja az utat a fenntartható hulladék- átalakító rendszerek előtt, amelyek mind az űrben, mind a Földön hasznosíthatók lesznek.
Ha tovább olvasnál: Kutatók szerint rengeteg minihold lehet a Föld közelében
Ahogy arról korábban beszámoltunk, a kínai Csang’o–5 2020-ban 1,7 kilogrammnyi kőzetet és talajmintát hozott vissza a Holdon található Oceanus Procellarum – vagyis a „viharok óceánja” – nevű lávasíkságról. A lelet egy szokatlan kémiai összetételű üveggolyót is tartalmazott, amely a kutatások szerint mintegy 68 millió évvel ezelőtt keletkezhetett.