A jeti legendája évezredekkel ezelőttre nyúlik vissza, de egy világhírű magazin még tovább fokozta a lény kultuszát, amikor több mint egymillió fontot költött arra, hogy rábukkanjon a hegyi emberre.
A jeti legendája közel sem számít újkeletűnek: az elbeszélések szerint még maga Nagy Sándor is kíváncsi volt erre a lényre, amikor i. e. 326-ban meghódította az Indus-völgyet.
Azonban egészen 1926-ig kellett várni egy konkrét, dokumentált nyomra, amire sokan azt hitték, hogy a jetitől származik.
Ez is érdekelhet: Megoldást találhattak a jeti-észlelésekkel kapcsolatos problémákra
Abban az évben ugyanis egy Mount Everesten zajló expedíció tagjai egy furcsa állat nyomaira bukkantak. Először azt hitték, hogy egy farkas hagyta ott, de a velük tartó serpa szerint a lábnyomok a metoh-kangmihez tartoztak, ami „ember-medve hóembert" jelent.
Ezt a sztorit később egy Henry Newman nevű fiatal újságíró hozta nyilvánosságra, a közvélemény pedig szabályosan megőrült a furcsa lényért.
Az elkövetkezendő években számos „vadász” indult útnak, sokan azonban inkább egy tréfát láttak az egészben. Ilyen volt például Eric Shipton fotós is, akinek a lábnyomhamisítása olyan jól sikerült, hogy szinte senki nem jött rá, hogy az egész csak átverés.
Sokak szerint pont az előbbi felvétel miatt döntött úgy a Daily Mail 1954-ben, hogy utánajárnak a rejtélynek, és a nyugtatópisztollyal és ketreccel felfegyverkezett újságírókból, ornitológusokból, zoológusokból és 370 hordárból álló csapat egy 15 hétig tartó túrára indult.
A beszámolók szerint már a kiruccanás legelején egy furcsa lábnyomra lettek figyelmesek, és maga a túra rendkívül izgalmas volt, de a jetit végül nem sikerült megtalálniuk.
Ettől függetlenül az expedíció nem volt teljesen eredménytelen, hiszen Dr. Biswamoy Biswas zoológusnak sikerült két új madárfajt azonosítania. Az más kérdés, hogy az út több mint 1 millió fontba fájt az újságnak, így az előbbi madarak felfedezése igen drága mulatság volt.
Forrás: IFL Science